PiS, PSL, Agrounia, Polska 2050. Cztery wydarzenia w sobotę

Polska
PiS, PSL, Agrounia, Polska 2050. Cztery wydarzenia w sobotę
PAP/Andrzej Lange
Marine Le Pen w Polsce

Gorąca politycznie sobota w Warszawie. Przed południem, w czterech różnych miejscach stolicy, odbędą się cztery ważne wydarzenia polityczne. Swoje imprezy tego dnia organizują: Prawo i Sprawiedliwość, Polskie Stronnictwo Ludowe, Polska 2050 i AgroUnia.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński i premier Mateusz Morawiecki podejmują w Warszawie przedstawicieli 10 prawicowych partii europejskich, które jeszcze w lipcu podpisały wspólną deklarację. Kaczyński podkreślał wówczas, że deklaracja jest dokumentem, który "mówi Europejczykom, że jest inna opcja, inna możliwość, inna droga". "My liczymy na to, że z czasem tego rodzaju przedsięwzięcie, czy w postaci tego dokumentu, czy w postaci jakichś innych, ale o zbliżonej treści, będzie miało poparcie także innych formacji politycznych" - powiedział prezes PiS.

 

Teraz w Warszawie, po pięciu miesiącach, ma miejsce drugi krok, który ma zbliżyć te formacje. Większość z gości pojawiła się w stolicy jeszcze w piątek wieczorem.

 

Czytaj więcej na stronie Interii.

"The Warsaw Summit"

Z honorami przyjęta została np. Marine Le Pen z francuskiego Zjednoczenia Narodowego, która jechała po Warszawie uprzywilejowaną kolumną - zupełnie tak, jakby była głową państwa. Wzięła też udział w kolacji z premierem, a wspólne zdjęcie zamieściła w mediach społecznościowych. Kto jeszcze pojawi się w Warszawie?

 

 

Radosław Fogiel dla Polskiej Agencji Prasowej: "Mamy potwierdzenie od przewodniczącego Fideszu, premiera Węgier Viktora Orbana, przewodniczącego hiszpańskiego Vox Santiago Abascala, a także od szefów partii prawicowych i konserwatywnych z Francji, Austrii, Belgii, Estonii, Finlandii, Litwy, Holandii oraz Rumunii". Dodał, że do Polski nie przylecą Giorgia Meloni i Matteo Salvini.

 

ZOBACZ: Viktor Orban po spotkaniu szefów rządów Grupy Wyszehradzkiej: Bruksela prowadzi błędną politykę

 

Politycy mają dyskutować na temat usprawnienia Unii Europejskiej, a także zastanowić się, jak może wyglądać jej przyszłość. Niektóre media spekulowały, że już w sobotę dojdzie do powołania nowej frakcji w europarlamencie, choć politycy PiS przekonują, że sobota zakończy się podpisaniem wspólnej deklaracji. Podobnej do tej, jaką politycy podpisali już w lipcu, w której wyrażają troskę o przyszłość Europy.

 

Co istotne, konferencja "The Warsaw Summit" jest wydarzeniem międzypartyjnym, organizowanym i finansowanym przez Prawo i Sprawiedliwość. Sobotnie spotkania będą jej zwieńczeniem, bo część ekspercka miała miejsce w piątek.

Kongres Polskiego Stronnictwa Ludowego

O godz. 11 rozpocznie się kongres Polskiego Stronnictwa Ludowego, przekładany od dobrego roku z powodu pandemii. Tym razem udało się zorganizować wydarzenie, w którym weźmie udział ponad 1000 delegatów. Najważniejsze punkty?

 

Oczywiście wybór nowego prezesa PSL. Jak pierwsza podawała Interia, z Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem powalczy Stefan Krajewski. Obecny prezes ludowców jest murowanym faworytem i nikt w partii nie spodziewa się niespodzianki.

 

ZOBACZ: Waldemar Pawlak w "Gościu Wydarzeń": nie widzę takiej osoby, która zagrażałby Kosiniakowi-Kamyszowi

 

Zażarta walka szykuje się za to o fotel przewodniczącego Rady Naczelnej PSL. W tym wypadku w grze jest aż czterech kandydatów: Jarosław Kalinowski, Waldemar Pawlak, Piotr Zgorzelski i Dariusz Klimczak. Co ciekawe, pierwsi trzej pochodzą z Mazowsza, więc głosy oddane przez delegatów z tego terenu pewnie się podzielą, a niespodziewanym beneficjentem całej sytuacji może okazać się Klimczak.

 

Dopełnieniem kongresu będzie wybór Głównego Sądu Koleżeńskiego i Głównej Komisji Rewizyjnej.

Konwencja AgroUnii

Korespondencyjny pojedynek partii, które starają się reprezentować wieś, odbędzie się o tej samej porze, również w Warszawie, w Teatrze Palladium. To tam AgroUnia zorganizowała pierwszą konwencję, którą reklamuje jako "historyczne, a może i najważniejsze wydarzenie polityczne roku".

 

ZOBACZ: AgroUnia chce być partią. Michał Kołodziejczak: reprezentujemy dużo większą grupę niż tylko rolników

 

Jak zapewniają organizatorzy, wydarzenie będzie otwarte, bo "AgroUnia nikogo nie wyklucza". Mają pojawić się niespodzianki, a do jednej z nich dotarła Interia. AgroUnia zaprezentuje hymn, który stworzył dla niej znany muzyk Michał Wiśniewski z Anną Świątczak.

Czego jeszcze można się spodziewać? - Pojawi się np. punkt "Polska musi być zaplanowana, a nie przypadkowa". Trzeba dobrze zaplanować nasz kraj - przekonuje Interię lider AgroUnii Michał Kołodziejczak. Pierwsza część otwarta jest dla mediów. Druga odbędzie się za zamkniętymi drzwiami.

"Plan dla gospodarki" Polski 2050

Polska 2050 Szymona Hołowni również organizuje w sobotę wydarzenie, ale ukierunkowane wyłącznie na gospodarkę. Trzecia w sondażach partia chce przedstawić "Plan dla gospodarki", czyli program wypracowany przez ekspertów Ruchu Polska 2050.

 

ZOBACZ: Róża Thun dołącza do Szymona Hołowni. Polska 2050 we frakcji liberałów w PE

 

Głos zabiorą między innymi Szymon Hołownia, lider Ruchu Polska 2050, Michał Kobosko, przewodniczący partii Polska 2050 Szymona Hołowni, parlamentarzyści Koła Parlamentarnego Polska 2050: Paulina Hennig-Kloska, Mirosław Suchoń, Jacek Bury oraz prof. Paweł Wojciechowski.

 

Panel dyskusyjny poprowadzi dyrektorka Instytutu Strategie 2050 Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Wydarzenie rozpoczyna się o godz. 10, a otwarta część potrwa do godz. 12:30.

ac/Interia
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie