Holandia. 18 pasażerów lotu z Johannesburga zakażonych wariantem Omikron

Świat
Holandia. 18 pasażerów lotu z Johannesburga zakażonych wariantem Omikron
PAP/EPA/REMKO DE WAAL
Wszystkie zakażone osoby przyleciały do Amsterdamu 26 listopada dwoma lotami KLM z Johannesburga

Testy potwierdziły, że 18 pasażerów ubiegłotygodniowego rejsu z Johannesburga jest zakażonych wariantem Omikron koronawirusa. Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego (RIVM) podał, że osoby zakażone tym wariantem mają łagodne dolegliwości lub nie mają ich wcale.

Pasażerowie, u których stwierdzono obecność Omikronu, przebywają w odosobnieniu w hotelu w Badhoevedorp, który znajduje się w pobliżu lotniska Schiphol w Amsterdamie.

 

ZOBACZ: Szwajcaria. Potwierdzono 6 przypadków Omikrona, ponad 2 tys. osób przebywa na kwarantannie

 

Wszystkie zakażone osoby przyleciały do Amsterdamu 26 listopada dwoma lotami KLM z Johannesburga. Ze względu na wprowadzony w ubiegły piątek zakaz lotów z krajów południowej Afryki, pasażerowie zostali poddani testom na obecność koronawirusa. Jego obecność została wykryta u 61 na 600 osób, które musiały się poddać kwarantannie.

Omikron bardziej zaraźliwy niż inne warianty

W czwartek okazało się, że zakażonych nowym wariantem koronawirusa jest czternaście osób. W sobotę RIVM poinformował, że ich liczba wzrosła do osiemnastu.

 

ZOBACZ: Nowy wariant COVID-19 w Botswanie. Prezydent: dyplomaci zakażeni Omikronem przybyli m.in. z Europy

 

W ocenie ekspertów Omikron może być bardziej zaraźliwy niż inne warianty koronawirusa. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) określiła jego pojawienie się jako "niepokojące".

grz / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie