Nowy wariant COVID-19 w Botswanie. Prezydent: dyplomaci zakażeni Omikronem przybyli m.in. z Europy

Świat
Nowy wariant COVID-19 w Botswanie. Prezydent: dyplomaci zakażeni Omikronem przybyli m.in. z Europy
Flick/World Economic Forum
Według danych rządowych Botswany Omikron został wykryty u dyplomatów, którzy przyjechali do tego kraju 7 listopada

Prezydent Botswany Mokgweetsi Masisi powiedział w czwartek, że czterej dyplomaci, którzy jako pierwsi w tym kraju uzyskali pozytywny wynik testu na obecność wariantu koronawirusa Omikron, przybyli tam niedawno z Europy. Wezwał przy tym do cofnięcia międzynarodowych zakazów, nałożonych na Botswanę.

Masisi przypomniał, że pojawienie się Omikrona zostało najpierw ogłoszone przez RPA 25 listopada, a dzień później to samo zrobiła Botswana. Podkreślił, że nowy wariant koronawirusa został najpierw odkryty u dyplomatów, którzy do Botswany przybyli z różnych części świata, w tym czterech z Europy.

 

ZOBACZ: Rosja. Właściciel sieci klinik Omikron złożył pozew przeciwko WHO

 

"Dyplomaci przybyli z wielu krajów… i przejechali wiele krajów, aby dostać się do Botswany - powiedział prezydent tego kraju - Niektórzy byli w Europie, a inni gdzie indziej. Wprowadzanie zakazów podróży z mojego kraju jest niepotrzebne, a nawet nieodpowiedzialne" - oświadczył prezydent.

"Wirus nigdy nie powinien być geopolityczny"

Rzecznik prezydenta Batlhalefi Leagajang dodał, że Masisi nie ujawnił krajów, w których przebywali zakażeni Omikronem dyplomaci, ani krajów ich pochodzenia, ponieważ "wirus nigdy nie powinien być geopolityczny".

 

ZOBACZ: Joe Biden zapowiada ostrzejszą walkę z pandemią. Powodem zima i Omikron

 

Według danych rządowych Botswany Omikron został wykryty u dyplomatów, którzy przyjechali do tego kraju 7 listopada. W sumie do tej pory w Botswanie wykryto 20 przypadków nowego wariantu koronawirusa.

aml/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie