Czechy. Resort zdrowia przygotowuje decyzję o obowiązkowych szczepieniach przeciw COVID-19

Świat
Czechy. Resort zdrowia przygotowuje decyzję o obowiązkowych szczepieniach przeciw COVID-19
PAP/EPA/MARTIN DIVISEK
Medycy z Praskiego Pogotowia Ratunkowego przewożą pacjenta z COVID-19 z Brna do Szpitala Uniwersyteckiego w Pradze

Resort zdrowia przygotowuje rozporządzenie o obowiązkowych szczepieniach przeciwko COVID-19 dla wybranych grup ludności - przekazał w piątek minister zdrowia Czech Adam Vojtiech. Dokument zostanie opublikowany w przyszłym tygodniu. Tworzący się rząd Petra Fiali może je zmienić.

Założenia rozporządzenia przewidują, że obowiązkowe szczepienia ruszą od marca 2022 roku. Nowy gabinet może od takiej formuły szczepień całkowicie odstąpić.

 

ZOBACZ: Szef Pfizera: coroczne szczepienia przeciw COVID-19 mogą być konieczne przez wiele lat

 

Vojtiech, który w piątek rozmawiał z kandydatem na nowego szefa resortu zdrowia Vlastimilem Valkiem i grupą jego ekspertów, oświadczył, że ewentualne odejście od rozporządzenia leży w kompetencjach nowego gabinetu.

Kto będzie podlegał obowiązkowi?

Vojtiech zapowiedział, że obowiązek szczepień będzie dotyczyć seniorów powyżej 60 lat, pracowników służby zdrowia, policjantów, strażaków, strażników miejskich oraz strażaków ochotników. Projekt, którym dysponuje agencja CTK, wymienia także studentów akademii medycznych i uczniów szkół o profilu medycznym, jak również tych, w których uczą się przyszli pracownicy Domów Opieki Społecznej.

 

Obowiązkowe szczepienia mają dotyczyć rezerwistów i personelu stacji sanitarno-epidemicznych.

 

ZOBACZ: Włochy: użył sztucznego ramienia, aby uniknąć szczepienia

 

Vojtiech powiedział, że odchodzący rząd jest zdania, że wprowadzenie obowiązkowych szczepień dla niektórych grup w Czechach jest krokiem w dobrym kierunku.

Eksperci przeciw

Rządowego planu w odniesieniu do grupy wiekowej 60+ nie popierają eksperci z Towarzystwa Wakcynologii, ale zgadzają się na szczepienia w grupach zawodowych.

 

Szef Towarzystwa Roman Chlibek, który jest jednocześnie głównym ekspertem nowego rządu, stwierdził, że ważniejsze jest podanie trzeciej, wzmacniającej dawki szczepionki.

grz / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie