Minister Adam Niedzielski: uważam, że pewne grupy społeczne powinny podlegać obowiązkowi szczepień

Polska
Minister Adam Niedzielski: uważam, że pewne grupy społeczne powinny podlegać obowiązkowi szczepień
Polsat News
Minister zdrowia Adam Niedzielski

Uważam, że ludzie powinni mieć prawo wyboru co do szczepień, ale pewne grupy powinny podlegać obowiązkowi szczepień - powiedział na antenie Polsat News minister zdrowia Adam Niedzielski. W rozmowie z Grzegorzem Kępką w programie "Graffiti", polityk wskazał, że taki obowiązek mógłby objąć medyków, nauczycieli i służby mundurowe.

Szef resortu zdrowia poinformował o 26 965 nowych zakażeniach  i 470 zgonach chorych na COVID-19. - To minimalny wzrost w stosunku do poprzedniego tygodnia, co potwierdza, że jesteśmy w apogeum czwartej fali zakażeń - tłumaczył Adam Niedzielski.

Adam Niedzielski: wariant Omikron jest game changerem

Minister pytany o liczbę testów na koronawirus poinformował, że w Polsce codziennie wykonywanych jest około 100 tys. takich badań. - Dzisiaj dokładnie 107 tys. testów - tłumaczył.

 

- Z punktu widzenia poczucia kompletności informacji, zdajemy sobie sprawę, że to nie są wszystkie przypadki w kraju - dodał Niedzielski. Jednocześnie polityk podkreślił, że to chorzy muszą chcieć się badać.

 

ZOBACZ: USA. Omikron. Pierwszy przypadek nowego wariantu

Zapytany o obecność wariantu Omikron w Polsce, minister potwierdził, że dotychczas nie potwierdzono obecności tej mutacji w kraju. - Oczywiście można robić różne zabiegi jak uszczelnianie granic, wzmożona działalność sanepidu (…) ale wirus nie zna granic, jeśli nie drogą powietrzną, to przedostanie się drogą kołową - stwierdził polityk.

 

Wideo: Adam Niedzielski obowiązkowych szczepieniach

 

Niedzielski przyznał jednak, że według niego "wariant Omikron jest game changerem". - Zupełnie zmienia rzeczywistość. Prognozy, które prezentowaliśmy, będąc przekonanym, że w okresie przedświątecznym zakażania będą spadać, te prognozy są teraz obarczone ryzykiem - dodał.

Czy Polacy chcą się szczepić?

Niedzielski został też zapytany o przebieg programu szczepień w Polsce. Jak bowiem zwrócił uwagę prowadzący program dziennikarz, Polacy są na 23. miejscu (wśród krajów UE) jeśli chodzi o liczbę przeprowadzanych szczepień.

 

ZOBACZ: 16 320 niepożądanych odczynów poszczepiennych w Polsce. W większości łagodnych


- Staram się patrzeć na to zjawisko z dwóch stron, ponieważ jeśli chodzi o szczepienia chociażby na grypę czy inne działania profilaktyczne, to też wypadamy kiepsko w zestawieniach europejskich - tłumaczył minister.

 

Polityk zwrócił też uwagę, że jeśli chodzi o szczepienia przeciwko koronawirusowi to rośnie liczba Polaków, którzy chcą przyjąć preparat.

Obowiązek szczepień

Dziennikarz zapytał także Niedzielskiego jakie działania planuje rząd, aby zachęcać osoby nieprzekonane. - To jest przede wszystkim kwestia wyboru Polaków, bo szczepienia są dobrowolne. Przygotowujemy rozwiązania, które może zachęca (osoby niezdecydowane - red.), myślimy o obowiązku szczepień, szczególnie dla grup najbardziej narażonych, czyli przede wszystkim dla wszystkich medyków - tłumaczył polityk.


Jednocześnie minister zapewnił, że zmiany te nie będą wprowadzane „z dnia na dzień”.

 

- Ja uważam jednak, że ludzie powinni mieć prawo wyboru co do szczepień, natomiast w przypadku pewnych grup, które są najbardziej z jednej strony narażone, a z drugiej też odpowiadają w sensie społecznym za pewne zwiększone ryzyko transmisji, to z punktu widzenia mojego te grupy rzeczywiście powinny podlegać obowiązkowi szczepień - powiedział.

 

ZOBACZ: Episkopat o weryfikacji osób zaszczepionych: trzeba się odwołać do odpowiedzialności proboszczów

 

Dopytywany, czy taki obowiązek miałby dotyczyć medyków i nauczycieli, Niedzielski potwierdził. - Nauczyciele też - powiedział. Ocenił, że obowiązkowe szczepienia powinny dotyczyć także służb mundurowych "ze względu na pełnione obowiązki".

 

Zdaniem ministra nie ma natomiast konieczności objęcia obowiązkiem szczepień pracowników handlu.

"Poglądy Siarkowskiej należą do zdecydowanej mniejszości"

Minister odniósł się także do wypowiedzi posłanki PiS Anny Marii Siarkowskiej, która wprost krytykuje pomysły związane z wprowadzaniem  możliwości kontroli przez pracodawcę, czy pracownik jest szczepiony.

 

ZOBACZ: Siarkowska o weryfikacji szczepień: Ten projekt to fabryka niezadowolenia, ludzie wyjdą na ulice

 

- Poglądy poseł Anny Marii Siarkowskiej należą do zdecydowanej mniejszości - tłumaczył Niedzielski. - W kierownictwie PiS my tych poglądów nie podzielamy, ale je szanujemy dlatego szukamy rozwiązania, które będzie skuteczne, ale nie będzie wywoływać emocji - dodał.

 

- Staram się nie doprowadzać do sytuacji, które mają miejsce w innych krajach, gdzie ludzie protestują (...) szukamy skutecznych rozwiązań, które nie wyprowadzą ludzi na ulice - podkreślił Niedzielski.

zma / Polsat News / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie