USA wprowadzą od poniedziałku zakaz przekraczania granicy dla przybywających z 8 krajów afrykańskich

Świat
USA wprowadzą od poniedziałku zakaz przekraczania granicy dla przybywających z 8 krajów afrykańskich
PAP/EPA/SASCHA STEINBACH
Granice zostają zamknięte dla 8 krajów afrykańskich

Od 29 listopada Stany Zjednoczone wprowadzą zakaz przekraczania swojej granicy dla przybywających z 8 krajów afrykańskich w związku z wykryciem w Afryce Południowej bardziej zaraźliwego wariantu koronawirusa, nazwanego Omikron - oświadczył w piątek prezydent Joe Biden.

Zakaz dotyczy osób przybywających z RPA, Botswany, Zimbabwe, Namibii, Lesoto, Eswatini (dawniej Suazi), Mozambiku i Malawi. Osoby, które nie są obywatelami USA i przebywały w tych krajach na 14 dni przed podróżą, nie będą mogły przekroczyć granicy amerykańskiej.

 

Według źródeł w administracji, lista może być rozszerzona.

 

ZOBACZ: WHO: nowy wariant koronawirusa otrzymał nazwę Omikron; podniesiony do rangi niepokojącego

 

Prezydent poinformował, że zakaz nie dotyczy samych lotów z tych krajów ani obywateli USA i osób posiadających prawo do stałego pobytu w USA.

Nowy wariant koronawirusa

Reuter zauważa, że nowy wariant koronawirusa to kolejne wyzwanie dla Bidena, który ma na swym koncie niewielkie sukcesy w przekonywaniu Amerykanów do szczepień. Biden jest również krytykowany za to, że USA nie wysłały, mimo zapowiedzi, większej ilości szczepionek na Covid-19 do biedniejszych krajów.

 

ZOBACZ: USA. Prezydent Joe Biden wzywa do zniesienia ochrony patentowej szczepionek

 

Stowarzyszenie amerykańskich linii lotniczych Airlines for America wyraziły pewne zaskoczenie decyzją prezydenta i podkreśliły w opublikowanym oświadczeniu, że "jest wiele pytań bez odpowiedzi" oraz, że "szczegóły decyzji pozostają nieznane".

Linie lotnicze zwróciły uwagę, że "wszelkie decyzje dotyczące restrykcji międzynarodowych podróży powinny mieć podstawy naukowe".

mad / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie