USA. Prezydent Joe Biden wzywa do zniesienia ochrony patentowej szczepionek

Świat
USA. Prezydent Joe Biden wzywa do zniesienia ochrony patentowej szczepionek
PAP/EPA/Jim Lo Scalzo
Prezydent USA Joe Biden zamierza apelować o zniesienie ochrony własności intelektualnej szczepionek.

Prezydent USA Joe Biden wezwał w piątek światowych przywódców do zniesienia ochrony własności intelektualnej dotyczącej szczepionek przeciw COVID-19 w obliczu pojawienia się nowego wariantu koronawirusa nazwanego Omikron. Ogłosił też tymczasowy zakaz podróży z ośmiu południowoafrykańskich krajów, gdzie szerzy się najnowsza odmiana SARS-CoV-2.

Biden odniósł się w ten sposób w oświadczeniu do wiadomości o ogłoszeniu przez Światową Organizację Zdrowia nowego wariantu Omikron "wariantem niepokojącym".

"Pandemia nie skończy się bez globalnych szczepień"

- Doniesienia na temat nowego wariantu powinny jaśniej niż dotąd pokazać, że ta pandemia nie skończy się, dopóki nie będziemy mieć globalnych szczepień. Stany Zjednoczone podarowały już innym krajom więcej szczepionek niż wszystkie inne kraje razem wzięte. Czas, by inne kraje poszły w ślad Ameryki pod względem szybkości i hojności - stwierdził Biden w oświadczeniu wydanym przez Biały Dom.

 

ZOBACZ: Holandia. Od niedzieli kolejna blokada kraju. Z powodu pandemii COVID-19

 

Ponowił też swoje wezwanie, by podczas przyszłotygodniowego spotkania ministrów państw Światowej Organizacji Handlu zgodziły się one znieść prawną ochronę własności intelektualnej dla szczepionek przeciw COVID-19, by mogły być one szerzej produkowane na całym świecie.

 

Prezydent USA podjął także decyzję o tymczasowym zamknięciu granic dla podróżnych z RPA i siedmiu innych krajów z południa Afryki, gdzie wykryto wariant. Zakaz podróży z RPA i innych krajów ma wejść w życie od poniedziałku.

 

WHO: Nowy wariant bardziej zaraźliwy

Nowy wariant według WHO jest prawdopodobnie bardziej zaraźliwy od poprzednich i zawiera "dużą liczbę mutacji, z których część jest niepokojąca".

 

Organizacja podała też, że wstępne dane sugerują, że w porównaniu do dotychczasowych szczepów koronawirusa Omikron niesie ze sobą większe ryzyko ponownej infekcji.

 

ZOBACZ: Koronawirus: skuteczność tabletki przeciw COVID-19 mniejsza niż sądzono

 

W reakcji na te doniesienia wszystkie indeksy giełdowe w USA zaliczyły znaczące spadki. Dow Jones Industrial Average spadł o 905 punktów (2,5 proc.), NASDAQ Composite o 2,2 proc. zaś S&P 500 o 2,3 proc., co było najgorszym spadkiem od lutego. Wśród najbardziej dotkniętych firm były te z branży turystycznej i transportowej, m.in. linie lotnicze.

hlk/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie