Nowy wariant koronawirusa z Południowej Afryki

Świat
Nowy wariant koronawirusa z Południowej Afryki
PAP/EPA/ABIR SULTAN
Nowy wariant koronawirusa z Południowej Afryki

W Izraelu, a następnie w Belgii stwierdzono pierwsze przypadki nowego wariantu koronawirusa pochodzącego z Południowej Afryki. Wariant jest bardzo groźny i może być odporny na szczepionki - alarmują eksperci. "Komisja Europejska zamierza zablokować loty z Południowej Afryki" - poinformowała szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

dsk/Reuters
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

Od północy z piątku na sobotę w Niemczech wchodzi obowiązek odbycia 14-dniowej kwarantanny po powrocie z Republiki Południowej Afryki – poinformował w piątek federalny minister zdrowia Jens Spahn. Minister zaapelował także o dobrowolne poddanie się izolacji tych podróżnych, którzy powrócili z zagrożonego regionu Afryki w ciągu ostatnich kilku dni.

W związku z pojawieniem się nowego wariantu koronawirusa, B.1.1.529, rząd Izraela w piątek wprowadził zakaz przylot z większości krajów Afryki. "Jesteśmy na skraju stanu wyjątkowego" - powiedział premier Naftali Benet.

W Belgii wykryto pierwszy w Europie przypadek nowego wariantu koronawirusa B.1.1.529, który pierwotnie zidentyfikowano na południu Afryki - poinformował w piątek minister zdrowia Frank Vandenbroucke.

"Komisja Europejska wydała decyzję o zatwierdzeniu stosowania szczepionki Pfizer dla dzieci w wieku 5-11" - przekazał prezes urzędu rejestracji leków Grzegorz Cessak

Kolejne państwa zawieszają w piątek loty z południa Afryki ze względu na nowy wariant koronawirusa B.1.1.529. Po Wielkiej Brytanii decyzje takie podjęły rządy Francji, Austrii, Holandii, Hiszpanii, Danii i Filipin. W USA trwają konsultacje w tej sprawie.

- Nie ma też zgody na nowy lockdown. Polacy także są przeciwko obowiązkowi szczepień, dlatego wychodzimy ze swoimi propozycjami - powiedział przed spotkaniem z wiceministrem zdrowia Władysław Teofil Bartoszewski (PSL). 

Rozpoczęło się spotkanie wiceministra zdrowia Waldemara Kraski z przedstawicielami klubów i kół parlamentarnych 

W piątkowym spotkaniu biorą udział przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości (szef sejmowej komisji zdrowia Tomasz Latos), Koalicji Obywatelskiej (Katarzyna Lubnauer, Marek Hok), Lewicy (Marcelina Zawisza, Wojciech Konieczny), Koalicji Polskiej-PSL (Dariusz Klimczak, Władysław T. Bartoszewski), a także kół: Polski 2050 (Mirosław Suchoń), Porozumienia (Jan Strzeżek) i Kukiz'15 (Jarosław Sachajko). Nie wiadomo, czy jest reprezentant Konfederacji.

Szpital tymczasowy na PGE Narodowym w Warszawie działa od czwartku od godz. 17.00. Przygotowano sto łóżek dla pacjentów covidowych. Obecnie jest w nim 20 chorych – przekazał w piątek szef szpitala na Stadionie Narodowym dr Artur Zaczyński.

- Przyjmujemy średnio jednego pacjenta na godzinę. Obsada jest zapewniona dla stu łóżek, w tym 10 miejsc respiratorowych – powiedział. 

Premier Antonio Costa zapowiedział, że w związku z nasilającą się w kraju piątą falą koronawirusa jego rząd wprowadzi od 1 grudnia stan klęski żywiołowej.

Wjazd do kraju będzie możliwy tylko po przedstawieniu negatywnego wyniku testu PCR lub antygenowego na koronawirusa. Będzie to warunek wjazdu zarówno przez granice lądowe, jak i drogą morską i lotniczą.

Do restauracji, sal gimnastycznych oraz hoteli wpuszczane będą osoby tylko na podstawie paszportu Covid-19. Z kolei do wejścia na teren barów, dyskotek, stadionów, a także szpitali i domów seniora dopuszczeni zostaną tylko ci, którzy posiadają aktualne negatywne testy na obecność SARS-CoV-2.

- Obecnie nie ma żadnych wykrytych przypadków tego wariantu w Wielkiej Brytanii, ale jest wysoce prawdopodobne, że rozprzestrzenił się on już poza kraje, w których go zidentyfikowano - mówił minister zdrowia Sajid Javid w Izbie Gmin tuż przed wejściem w życie ograniczeń dotyczących podróży z sześciu krajów Afryki Południowej w związku z B.1.1.529. Podkreślił, że Wielka Brytania jako pierwszy kraj zidentyfikowała "potencjalne zagrożenie związane z tym nowym wariantem i zaalarmowała zagranicznych partnerów".

Ostrzegł, że nowy wariant może mieć znacznie większą zdolność do przenoszenia się niż Delta i istnieje "możliwość, że może mieć inny wpływ na osoby", które się zakażą. 

Specjalnie wyposażone samoloty niemieckich sił powietrznych będą od piątku uczestniczyć w transportowaniu pacjentów z Covid-19, dla których zabrakło miejsc na oddziałach intensywnej terapii w pewnych regionach – informuje dziennik „Tagesspiegel”.

W piątek Luftwaffe przetransportuje pacjentów z Bawarii na południowym wschodzie kraju, gdzie brakuje już wolnych łóżek na oddziałach intensywnej terapii, do Nadrenii Północnej-Westfalii na północnym zachodzie.

Senat w piątek podjął uchwałę w sprawie obecnego stanu ochrony zdrowia. Wyraża w nim zaniepokojenie kryzysem w ochronie zdrowia i apeluje do rządu o pilne podjęcie działań zmierzających do porozumienia z przedstawicielami środowisk medycznych.

Za podjęciem uchwały w sprawie obecnego stanu ochrony zdrowia głosowało 50 senatorów, przeciw 44, jeden wstrzymał się.

Służba zdrowia we Włoszech gotowa jest w grudniu, jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia rozpocząć szczepienia dzieci przeciwko Covid-19 - informuje w piątek dziennik "Corriere della Sera".

W najnowszym, cotygodniowym raporcie krajowy Instytut Służby Zdrowia ogłosił w piątek, że liczba zakażeń we Włoszech rośnie. W ostatnich siedmiu dniach wzrosła z 98 do 125 przypadków na 100 tysięcy mieszkańców.

- Nie obserwujemy jakiegoś nagłego przyrostu szkół, które przechodzą na naukę zdalną. Mniej więcej cały czas utrzymuje się to na poziomie 95 proc., to znaczy 95 proc. dzieci i młodzieży uczestnicy w zajęciach stacjonarnych, a 5 proc. rotacyjnie udaje się na kwarantannę i naukę zdalną w związku z ogniskami zakażeń w poszczególnych szkołach. Nie ma jakiegoś wielkiego przyrostu - powiedział szef resortu edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

 

Szpital dziecięcy w Olsztynie zaalarmował w piątek, że w bardzo szybko rośnie liczba hospitalizowanych dzieci – z tego powodu o 30 proc. zwiększono w tej placówce liczbę łóżek covidowych, ale i tak zostało zaledwie kilka wolnych miejsc dla chorych dzieci.

Na kwarantannie w regionie przebywa blisko 29 tys. ludzi. Mimo to sytuacja pandemiczna w województwie jest lepsza niż przed rokiem. Wówczas 26 listopada zanotowano 1210 nowych zakażeń. W szpitalach leżało wówczas 789 chorych, z których 77 korzystało z pomocy respiratora. Przed rokiem zanotowano 30 zgonów.

- Na pewno wspólnie z ministrem edukacji i nauki podejmiemy dość szeroką kampanię skierowaną do rodziców, nie do dzieci. Nie będzie to kampania reklamowa, będzie to kampania informacyjna przedstawiająca, jak skuteczne i jak bezpieczne są szczepionki dla naszych dzieci. A biorąc pod uwagę, że czwarta fala, poza tym, że jest falą osób niezaszczepionych, to jest też falą chorujących dzieci. Widzimy, że średni wiek dziecka hospitalizowanego jest w granicach pięciu, sześciu lat. Dlatego ważne będzie też szczepienie najmłodszych – podkreślił rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

 

W Polsce dawkę przypominająca przyjęło 2 213 650 osób – podano w piątek na stronach rządowych. Liczba wszystkich wykonanych w naszym kraju szczepień przeciw COVID-19 przekroczyła 41,1 mln, w pełni zaszczepionych jest ponad 20,3 mln obywateli.

- W tej chwili w Polsce mamy 75 proc. zajętych łóżek - poinformował Andrusiewicz. 

Wczoraj wykonano 105 tys. testów. - Te dane z testów pokazują, że jesteśmy bardzo blisko szczytu zakażeń - dodał.

 

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia poinformował, że obserwowany jest spadek dynamiki zakażeń. 

- Ona nadal jest na plusie, ale to jest w tej chwili 24 proc. Jeżeli porównamy to do danych z ubiegłych tygodni, to zobaczymy, że dynamika opada - mówił. 

- W porównaniu do piątku z ubiegłego tygodnia mamy w granicach 15 procent wzrostu liczby zakażeń - powiedział podczas konferencji prasowej rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. 

- Wyniki są lepsze niż się spodziewaliśmy - powiedział dyrektor generalny Bonus BioGroup, dr Shai Meretzki.

W związku z pojawieniem się nowego wariantu koronawirusa z Afryki minister zdrowia Włoch Roberto Speranza wprowadził zakaz przyjazdów z RPA, Lesotho, Botswany, Zimbabwe, Mozambiku, Namibii i Eswatini, dawniej Suazi. Blokada dotyczy osób, które przebywały w tych krajach w ostatnich 14 dniach.

Minister zdrowia poinformował w piątek w mediach społecznościowych, że włoscy naukowcy prowadzą badania nad nową odmiana patogenu.

3 osoby - pracownicy służby zdrowia - zostały zatrzymane za kupno nieprawdziwych potwierdzeń szczepień przeciwko COVID-19. Grozi im za to nawet 10 lat pozbawienia wolności. To kolejne zatrzymania w tej sprawie, prokuratorzy nie wykluczają dalszych zatrzymań.

W piątek rano poinformowano o wykryciu pierwszego przypadku nowego wariantu koronawirusa w Izraelu. Zakażona jest nim osoba, która wróciła z Malawi. Podejrzewane są również dwie inne osoby. Poddano je testom, obecnie czekają na wyniki - podał "The Jerusalem Post".

Izrael podał w czwartek, że jego obywatele są objęci zakazem podróżowania w region południowej Afryki ze względu na wykrycie tam nowego wariantu koronawirusa. Obcokrajowcy z tego regionu nie mogą przekroczyć granicy państwa.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie