Holandia. Od niedzieli kolejna blokada kraju. Z powodu pandemii COVID-19

Świat
Holandia. Od niedzieli kolejna blokada kraju. Z powodu pandemii COVID-19
PAP/EPA/Bart Maat
Premier Holandii Mark Rutte na piątkowej konferencji prasowej.

Premier Holandii poinformował o wprowadzeniu na trzy tygodnie lockdownu. Blokada kraju będzie obowiązywała od najbliższej niedzieli. Mark Rutte powiedział, że jego rząd popełnił błąd, a najwyższy stopień obostrzeń powinien był ogłosić wcześniej.

Premier Mark Rutte poinformował w piątek wieczorem o wprowadzeniu trzytygodniowego lockdownu spowodowanego wzrostem liczby zakażeń. Premier powiedział, że rok temu w podobnym okresie liczba zachorowań na koronawirusa także gwałtownie rosła. - Jest jednak różnica, wtedy nie byliśmy zaszczepieni. Trzeba to zrobić dla siebie i innych - mówił szef gabinetu.

Premier: dojdą nowe obostrzenia

- Nowe zasady wywołają frustrację, ale nie mamy wyjścia - powiedział szef rządu informując, że od najbliższej niedzieli utrzymane zostaną wszystkie wcześniejsze obostrzenia oraz dojdą kolejne.

 

Nadal trzeba będzie okazywać przepustkę sanitarną przed wejściem do restauracji, kina, klubu lub siłowni. Jednocześnie wszystkie sklepy, zakłady usługowe oraz imprezy muszą być zamknięte już o godzinie 17:00. Supermarkety mogą jednak funkcjonować do godz. 20:00.

 

ZOBACZ: Koronawirus: skuteczność tabletki przeciw COVID-19 mniejsza niż sądzono

 

Zawody sportowe mogą się nadal odbywać, ale bez udziału publiczności. Rząd zaleca także, aby powstrzymać się z wyjazdami wakacyjnymi oraz pracować w domach. Maseczki należy nosić we wszystkich miejscach publicznych. Obowiązuje także zasada utrzymania 1,5 m dystansu społecznego.

 

Premier zapowiada także szeroki pakiet wsparcie finansowego dla firm, które ucierpią wskutek kolejnej blokady. - To będzie hojne i praktyczne - zapewniał Rutte. Nie padły żadne kwoty, jednak dziennik "De Telegraaf" informuje, że chodzi o kwotę powyżej 2 mld euro.

Policja zastosuje prewencyjne przeszukania

Ze względu na tłumy gromadzące się w centrum Hagi, niedaleko miejsca, gdzie odbywała się konferencja prasowa, burmistrz miasta wydał nakaz nadzwyczajny. Policja może stosować prewencyjne przeszukiwania, zakazano też wszelkich zgromadzeń.

 

W środę padł nowy rekord zakażeń koronawirusa w Niderlandach, tego dnia wykryto 23 tys. 789 zakażeń, najwięcej od początku pandemii - podał Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego (RIVM). Cała Holandia jest oznaczona kolorem ciemnoczerwonym na europejskiej mapie zagrożenia koronawirusem.

 

ZOBACZ: WHO: nowy wariant koronawirusa otrzymał nazwę Omikron; podniesiony do rangi niepokojącego

 

W piątek minister zdrowia Hugo de Jonge ogłosił też zakaz lotów z krajów południowej części Afryki. Powodem jest nowy wariant COVID-19, który rozprzestrzenia się w sześciu krajach afrykańskich, a któremu WHO nadała nazwę Omikron.

 

Ograniczenia wchodzą w życie w trybie natychmiastowym. Zakaz lądowania dotyczy lotów z RPA, Botswany, Eswatini, Lesotho, Namibii i Zimbabwe. Minister podkreślił, że nie zaobserwowano jeszcze występowania mutacji wirusa w Niderlandach, ale niepokoi go szybkość jego rozprzestrzeniania w Afryce.

hlk / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie