Nowy wariant koronawirusa. Wykryto pierwszy przypadek zakażenia w Europie

Świat
Nowy wariant koronawirusa. Wykryto pierwszy przypadek zakażenia w Europie
East News/AP/Associated Press
Koronawirus w Belgii

W Belgii wykryto pierwszy w Europie przypadek nowego wariantu koronawirusa B.1.1.529, który pierwotnie zidentyfikowano na południu Afryki - poinformował w piątek minister zdrowia Frank Vandenbroucke.

"Mamy pierwszy potwierdzony przypadek tego wariantu u osoby, która wróciła z zagranicy, 22 listopada otrzymała pozytywny wynik testu i nie była zaszczepiona" - poinformował minister na konferencji prasowej.

 

ZOBACZ: Ponad połowa Polaków jest zaszczepiona przeciwko COVID-19

 

O pierwszym przypadku poinformował także cytowany przez Reutersa belgijski wirusolog Marc Van Ranst, którego laboratorium współpracuje z belgijskim instytutem zdrowia publicznego Sciensano.

Nowy wariant stwierdzony u turysty

Jak podał Van Ranst, nowy wariant stwierdzono u turysty, który 11 listopada wrócił do Belgii z Egiptu.

 

Eksperci Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) spotkają się w piątek, aby ocenić wariant, który w środę został sklasyfikowany jako wariant pod obserwacją. Jeśli zostanie podniesiony do rangi wariantu niepokojącego, może otrzymać nazwę z greckiego alfabetu.

 

Bliższe zbadanie B.1.1.529 "zajmie najbliższych kilka tygodni" - poinformował rzecznik WHO Christian Lindmeier.

Von der Leyen "zaniepokojona"

"Wiadomość o nowym wariancie koronawirusa jest bardzo niepokojąca" - przekazała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w wydanym w oświadczeniu. Jak dodała, rozmawiała z naukowcami i producentami szczepionek, którzy podzielają jej obawy.

 

"Trzeba zaszczepić się jak najszybciej, jeśli jeszcze się tego nie zrobiło. I należy postępować zgodnie ze znanymi zasadami, aby się chronić" - dodała.

 

Wskazała, że mutacje mogą prowadzić do pojawiania się bardziej zaraźliwych wariantów wirusa, zdolnych do szybkiego rozprzestrzenienia się po świecie.

 

ZOBACZ: Rekord zakażeń w Niemczech. Wojsko transportuje chorych na COVID-19

 

Szefowa KE wezwała do zawieszenia połączeń lotniczych do miejsc, w których wykryto nowy wariant koronawirusa. "Wszystkie podróże lotnicze do tych krajów powinny zostać zawieszone, dopóki nie będziemy lepiej rozumieć niebezpieczeństwa stwarzanego przez ten nowy wariant" – powiedziała.

 

"Teraz ważne jest, abyśmy wszyscy w Europie działali bardzo szybko, zdecydowanie i zjednoczeni" – powiedziała.

 

Von der Leyen przemawiała po tym, jak Belgia potwierdziła pierwszy przypadek wariantu B.1.1.529 na swoim terytorium. Minister zdrowia tego kraju Frank Vandenbroucke mówił o pierwszym zakażeniu tym szczepem w Europie.

bas / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie