Rekord zakażeń w Niemczech. Wojsko transportuje chorych na COVID-19

Świat
Rekord zakażeń w Niemczech. Wojsko transportuje chorych na COVID-19
PAP/EPA/PHILIPP GUELLAND

Rekord zakażeń w Niemczech. Władze podjęły decyzję, że specjalnie wyposażone samoloty niemieckich sił powietrznych będą od piątku uczestniczyć w transportowaniu pacjentów z COVID-19, dla których zabrakło miejsc na oddziałach intensywnej terapii w pewnych regionach - informuje w piątek dziennik "Tagesspiegel".

W piątek Lutfwaffe przetransportuje pacjentów z Bawarii na południowym wschodzie kraju, gdzie brakuje już wolnych łóżek na oddziałach intensywnej terapii, do Nadrenii Północnej-Westfalii na północnym zachodzie.

 

Wojsko użyje do transportu pacjentów wymagających intensywnej terapii dwóch specjalnych samolotów - Airbus A310 MedEvac. Jak podaje dpa, pierwszy wylądował na bawarskim lotnisku Memmingen w piątek o godz. 14, skąd zabierze ciężko chorych pacjentów do Muenster-Osnabrueck (Nadrenia Północna-Westfalia).

"Latające oddziały intensywnej terapii"

- Te samoloty to latające oddziały intensywnej terapii - wyjaśnia "Tagesspiegel". Obecnie siły powietrzne mają dwa takie samoloty, przygotowane do misji ratunkowej. Na ich pokładach znajduje się sześć miejsc zabiegowych, a także specjalnie przystosowane dwa urządzenia do intensywnej terapii. Gotowa do użycia jest ponadto wojskowa maszyna A400M MedEvac.

 

ZOBACZ: Niemcy. Teolog podawał się za lekarza. Zaszczepił 1,5 tys. osób

 

W ramach tzw. systemu koniczyny, czyli opracowanego na początku pandemii w 2020 r. systemu relokacji pacjentów w obrębie sąsiadujących ze sobą powiatów i krajów związkowych, pacjenci z Covid-19 powinni mieć możliwość szybkiego znalezienia wolnego łóżka na terenie całego kraju – wyjaśnia gazeta.

 

Zgodnie z zasadami opracowanymi przez stowarzyszenie intensywnej terapii (Divi) relokacja dotyczy przede wszystkim pacjentów intensywnej terapii znajdujących się w stabilnym stanie. Przewożenie pacjentów z innymi schorzeniami niż Covid-19 dopuszczane będzie tylko w wyjątkowych przypadkach.

Rekord zakażeń

W piątek berliński Instytut im. Roberta Kocha (RKI) poinformował o rekordowej liczbie 76 414 nowych infekcji koronawirusem wykrytych w kraju w ciągu ostatniej doby. Wskaźnik tygodniowej zapadalności wzrósł do najwyższego dotąd poziomu 438,2.

 

ZOBACZ: Rekordowa liczba zakażeń w Finlandii. "Nie ma widoków na powrót do normalności"

 

Minister zdrowia Jens Spahn zaapelował o ograniczenie kontaktów i "naciśnięcie na hamulec".

 

- Liczba kontaktów musi się zmniejszyć, i to znacząco - podkreślił Spahn podczas wspólnej konferencji prasowej z szefem RKI Lotharem Wielerem. - Im bardziej będziemy naciskać na hamulec, tym lepiej. (...) Sytuacja jest dramatycznie poważna, tak poważna nie była od początku pandemii - podkreślił.

dk
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie