Kryzys na granicy. Szef MSWiA Mariusz Kamiński rozmawiał z komisarz ds. wewnętrznych Ylvą Johansson

Świat
Kryzys na granicy. Szef MSWiA Mariusz Kamiński rozmawiał z komisarz ds. wewnętrznych Ylvą Johansson
PAP/EPA/OLIVIER HOSLET
Ylva Johansson zapewniła o możliwości wsparcia finansowego dla Polski, Litwy i Łotwy

Unijna komisarz do spraw wewnętrznych Ylva Johansson zapewniła o możliwości przekazania przez Komisję Europejską 200 mln euro dla Polski, Litwy i Łotwy na zabezpieczenia granicy - wynika z komunikatu przekazanego przez MSWiA. Johansson rozmawiała w czwartek z szefem MSWiA Mariuszem Kamińskim.

W czwartek szef MSWiA Mariusz Kamiński rozmawiał telefonicznie z unijną komisarz do spraw wewnętrznych Ylvą Johansson. Jak poinformował resort, Kamiński przekazał informację o aktualnej sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. - Podkreślił również, że poza kryzysem na granicy polsko-białoruskiej istotny jest także los więźniów politycznych na Białorusi, co wymaga zwiększenia udziału całej Unii Europejskiej w wysiłkach na rzecz ich uwolnienia - napisano.

Ylva Johansson podziela stanowisko Polski

Resort zaznaczył, że komisarz Ylva Johansson podzieliła stanowisko Polski, że działania Białorusi muszą spotkać się ze stanowczą reakcją Unii Europejskiej, a odpowiedzialny za kryzys migracyjny na granicy polsko-białoruskiej jest reżim Łukaszenki. Podkreśliła także, że jest możliwość przekazania przez Komisję Europejską 200 mln euro dla Polski, Litwy i Łotwy na zabezpieczenia granicy.

 

ZOBACZ: Czechy. Prezydent Milosz Zeman na własną prośbę wypisany ze szpitala

 

- Podczas spotkania minister Mariusz Kamiński przekazał informację na temat ostatnich wydarzeń na granicy polsko-białoruskiej oraz działań podjętych w celu zapewnienia bezpieczeństwa zewnętrznej granicy UE. Szef MSWiA podkreślił, że Polska zapobiega nielegalnemu przekraczaniu granicy przez migrantów, kierowanych przez służby białoruskie. Komisarz podzieliła polską diagnozę sytuacji, a także zgodziła się co do stanowczego działania wobec reżimu Łukaszenki poprzez nakładanie sankcji, a także podejmowanie wspólnych działań dyplomatycznych w kraju pochodzenia migrantów - napisano w komunikacie.

 

Dodano, że szef MSWiA zaznaczył, że Polska od początku kryzysu prowadzi stały i szeroki dialog z różnymi partnerami z UE, jak również spoza Wspólnoty np. z Ukrainą. - We wszystkich tych rozmowach deklarowano wsparcie dla działań polskiego rządu oraz wyrażano zrozumienie dla trudnej i bezprecedensowej sytuacji na granicy - wskazano.

Ofensywa dyplomatyczna

To kolejna w ostatnim czasie rozmowa Kamińskiego poświęcona sytuacji na polsko-białoruskiej granicy. Szef MSWiA rozmawiał telefonicznie ze swoimi odpowiednikami m.in. w Wielkiej Brytanii, w Słowenii, na Ukrainie czy w Austrii, którzy wyrażali solidarność w obliczu kryzysu i zapewniali o wsparciu. W ubiegłym tygodniu do Warszawy na spotkanie z polskim ministrem przyjechał szef niemieckiego MSW Horst Seehofer, który również solidaryzował się z Polską i dziękował za działania na granicy.

 

ZOBACZ: Komisja Europejska: paszporty covidowe mają być ważne przez dziewięć miesięcy

 

Czwartek to także kolejny dzień spotkań premiera Mateusza Morawieckiego z europejskimi liderami. Szef polskiego rządu obecnie jest w Berlinie, gdzie spotyka się z kanclerz Niemiec Angelą Merkel oraz z Olafem Scholzem, kandydatem na nowego kanclerza tego kraju. Od niedzieli szef polskiego rządu odwiedził 7 krajów i podczas spotkań z europejskimi liderami rozmawiał o sytuacji na polsko-białoruskiej granicy Unii Europejskiej.

 

Na granicach UE i Białorusi trwa kryzys, od czasu, gdy na wiosnę gwałtownie wzrosła liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy białoruskiej z Litwą, Łotwą i Polską przez migrantów z krajów Bliskiego Wschodu, Afryki i innych regionów. UE i państwa członkowskie podkreślają, że to efekt celowych działań reżimu Alaksandra Łukaszenki, który w odpowiedzi na sankcje instrumentalnie wykorzystuje migrantów, sprowadzając ich na Białoruś i następnie kierując na granice z UE.

pdb / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie