Komisja Europejska: paszporty covidowe mają być ważne przez dziewięć miesięcy

Świat
Komisja Europejska: paszporty covidowe mają być ważne przez dziewięć miesięcy
gov.pl/zdjęcie ilustracyjne
Naszym głównym celem jest uniknięcie stosowania różnych środków w całej UE - powiedział komisarz UE ds. sprawiedliwości Didier Reynders

Komisja Europejska zaproponowała skrócenie czasu ważności certyfikatów covidowych z 12 do 9 miesięcy od momentu pełnego zaszczepienia. Przedłużyć ważność dokumentu można będzie przyjmując "dawkę przypominającą" szczepionki. - Naszym głównym celem jest uniknięcie stosowania różnych środków w całej UE - powiedział komisarz UE ds. sprawiedliwości Didier Reynders.

- Od początku pandemii Komisja aktywnie poszukiwała rozwiązań gwarantujących bezpieczny swobodny przepływ osób w skoordynowany sposób. W związku z aktualnym rozwojem sytuacji i dowodami naukowymi proponujemy przyjęcie przez Radę nowego zalecenia. (...) Naszym głównym celem jest uniknięcie stosowania różnych środków w całej UE - powiedział w czwartek na konferencji prasowej w Brukseli komisarz UE ds. sprawiedliwości Didier Reynders, przedstawiając propozycje zmian.

 

Zwrócił on uwagę, że sytuacja epidemiczna w UE jest niestabilna, a niektóre państwa członkowskie na własną rękę podejmują decyzje o wdrażaniu dodatkowych środkach w zakresie zdrowia publicznego, w tym podawania przypominających dawek szczepionki.

Reynders o dawkach przypominających

Wyjaśniając, dlaczego KE zdecydowała się skrócić okres ważności certyfikatów właśnie do 9 miesięcy, Reynders przypomniał, że według wytycznych Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) dawki przypominające należy podawać co najmniej 6 miesięcy po pełnym zaszczepieniu.

 

- KE przewiduje dodatkowy okres 3 miesięcy, aby zapewnić, że krajowe kampanie szczepień będą mogły zostać dostosowane i obywatele będą mieć dostęp do dawek uzupełniających - oznajmił. Zadeklarował jednocześnie, że paszporty covidowe osób zaszczepionych dodatkową dawka preparatu na COVID-19 nie będą na razie miały terminu ważności. Zastrzegł jednak, że może się to zmienić.

 

ZOBACZ: Decyzja EMA w sprawie szczepień dzieci w wieku 5-11 lat

 

- Jak dotąd nie ma badań wyraźnie poświęconych skuteczności dawek przypominających w przenoszeniu COVID-19 i dlatego nie jest możliwe określenie okresu akceptacji certyfikatów uwzględniających dawki przypominające. Biorąc jednak pod uwagę pojawiające się dane, można się spodziewać, że ochrona osiągana przez szczepienie przypominające może trwać dłużej niż ochrona po szczepieniu podstawowym. Komisja będzie uważnie monitorować pojawiające się dowody naukowe w tej kwestii. Na podstawie takich dowodów Komisja może, w razie potrzeby, zaproponować odpowiedni okres akceptacji również dla świadectw szczepień wydanych po dawce przypominającej - powiedział Reynders.

 

KE chce, by nowe zasady zaczęły obowiązywać od 10 stycznia 2022 r.

KE: priorytet w podróżach dla zaszczepionych

Komisja Europejska zaproponowała w czwartek, by w przypadku podróży spoza UE priorytetowo traktować osoby zaszczepione przeciw Covid-19. Ostateczną decyzję w tej sprawie mają podjąć kraje członkowskie w ramach Rady UE.

 

Chodzi o aktualizację tzw. zalecenia Rady w sprawie podróży spoza UE, które nie są niezbędne.

 

KE chce, aby wprowadzić do niego zapis, że "zaszczepieni podróżni będą mieli pierwszeństwo". - Państwa członkowskie powinny systematycznie otwierać się na osoby zaszczepione. (...) Jako podstawowe zabezpieczenie, dowód negatywnego wyniku testu PCR będzie zawsze wymagany w przypadku wszystkich podróżnych zaszczepionych preparatem zatwierdzonym przez WHO, ale nie przez Europejską Agencję Leków, oraz w przypadku podróżnych, którzy są ozdrowieńcami - podała Komisja.

 

Ponadto, biorąc pod uwagę rosnącą liczbę szczepień na świecie, KE proponuje wycofanie z dniem 1 marca przyszłego roku wykazu krajów, z których wszyscy podróżni są dopuszczeni bez względu na status szczepień. Propozycja ta zostanie teraz rozpatrzona przez Radę.

 

- Państwa członkowskie powinny nadal przyjmować podróżnych zaszczepionych szczepionkami zatwierdzonymi przez UE. (...) Osoby, które wyzdrowiały z Covid-19 w ciągu 180 dni przed podróżą i posiadają unijny cyfrowy certyfikat Covid lub certyfikat uznany za równoważny, również powinny mieć możliwość podróżowania do UE od 10 stycznia 2022 r. - podała KE.

 

ZOBACZ: Lublin. Uczelnia będzie wymagać od studentów certyfikatu szczepienia. Konfederacja: to dyskryminacja

 

Wreszcie zmienione przepisy wyjaśniają, że dzieci w wieku od 6 do 17 lat powinny móc podróżować do UE z ujemnym wynikiem testu PCR wykonanego przed wyjazdem, nawet jeśli nie są zaszczepione. Państwa członkowskie mogą wymagać dodatkowych badań po przybyciu, kwarantannie lub samoizolacji. Testy i szczepienia nie są wymagane dla dzieci poniżej 6. roku życia.

 

Podróże, które nie są niezbędne, niezależnie od indywidualnego statusu szczepień, są obecnie dozwolone dla osób z ponad 20 krajów o dobrej sytuacji epidemicznej. Lista ta jest ustalana przez Radę na podstawie kryteriów epidemiologicznych zawartych w zaleceniu Rady.

 

Komisja proponuje zmianę niektórych obecnych progów wpisywania krajów do wykazu od 10 stycznia 2022 r. Chce podniesienia progu 14-dniowego skumulowanego wskaźnika zgłaszania przypadków Covid-19 (tj. całkowitej liczby nowych przypadków Covid-19 na 100 tys. mieszkańców) z 75 do 100. Oznacza to, że więcej krajów może kwalifikować się do umieszczenia na liście. Dostosowany próg pozostałby znacznie poniżej obecnej średniej UE, która wynosi ponad 470 nowych przypadków na 100 tys. mieszkańców.

 

KE chce również zwiększenia tygodniowego wskaźnika testowania (tj. liczby testów na obecność Covid-19 na 100 tys. mieszkańców) z 300 do 600. Odzwierciedla to ogólny wzrost możliwości testowania i ma pomóc poprawić wiarygodność danych. Dostosowany próg byłby również poniżej obecnej średniej UE, która wynosi powyżej 5 tys.

 

W kolejnym kroku do Rady należy rozpatrzenie wniosku Komisji. Po przyjęciu przez nią wniosku do państw członkowskich należeć będzie wdrożenie środków określonych w zaleceniu.

 

an / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie