Czechy. Prezydent Milosz Zeman wrócił do szpitala z COVID-19

Świat
Czechy. Prezydent Milosz Zeman wrócił do szpitala z COVID-19
Flickr / Estonian Foreign Ministry
Prezydentem Zemanem zajmie się kilkuosobowy sztab medyków

Prezydent Czech Milosz Zeman został wypisany z Centralnego Szpitala Wojskowego w Pradze (CVN) na własną prośbę - poinformowała w czwartek rzeczniczka CVN Jitka Zinke. Szefem państwa miał zaopiekować się na Zamku w Lanach pod Pragą zespół medyczny z prywatnej firmy. Zeman wrócił jednak do szpitala po tym, jak test wykazał obecność koronawirusa w jego krwi.

Zeman wypisał się ze szpitala na własną prośbę, a lekarze zastosowali się do jego decyzji, ale zalecili prezydentowi, aby kontynuował leczenie w placówce medycznej pod nadzorem lekarza specjalisty - poinformowała w czwartek jego rzeczniczka. Jak podała jednak wieczorem tego samego dnia agencja Reutera, Zeman wrócił do szpitala po pozytywnym wyniku testu na COVID-19.

Prezydentem Zemanem zaopiekuje się Senior Home Group

Szpital CVN w komunikacie podkreślił, że Zeman chciał zakończyć hospitalizację i zająć się obowiązkami państwowymi. Odpowiedzialność za opiekę nad stanem zdrowia prezydenta przejęła wtedy prywatna firma Senior Home Group należąca do Penta Hospitals CZ.

 

ZOBACZ: Czechy. Od poniedziałku negatywne testy nie będą traktowane jako certyfikat covidowy

 

Grupa finansowa Penta jest właścicielem 75 placówek medycznych w Polsce, w Czechach i na Słowacji. Centralny Szpital Wojskowy przekazał pełną dokumentację medyczną głowy państwa oraz zalecenia lekarzy.

 

W razie potrzeby CVN miała być gotowa zapewnić prezydentowi zaplecze wyspecjalizowanej placówki medycznej oraz regularne ambulatoryjne badania lekarskie – napisała w komunikacie Zinke.

Siedmioro medyków zadba o zdrowie Zemana

Przewodniczący kolegium lekarzy, które oceniało stan zdrowia Zemana, rektor Uniwersytetu Karola w Pradze Tomasz Zima poinformował media, że prezydentem będzie się opiekować przez całą dobę zespół pięciu lub siedmiu pracowników medycznych.

 

W Zamku w Lanach, oficjalnej rezydencji czeskiej głowy państwa, położonym 35 km od Pragi, zostały przygotowane specjalne pomieszczenia.

 

ZOBACZ: Czechy: Prezydent Milosz Zeman jest w stanie stabilnym

 

10 października karetka przewiozła prezydenta do CVN w Pradze. Początkowo był na oddziale intensywnej opieki medycznej, następnie na oddziale rehabilitacyjnym. Po przeniesieniu do standardowego pokoju szpitalnego Zeman zaczął przyjmować gości, także wizyty związane z obowiązkami głowy państwa.

 

W CVN prezydent spędził 46 nocy. Według członka prezydenckiego konsylium, chirurga Pavla Pafka, który przed laty operował prezydenta Vaclava Havla i opiekował się nim, Zeman ma przewlekłą chorobę wątroby. Cierpi też na neuropatię nóg związaną z cukrzycą. Według zapowiedzi w piątek w Lanach prezydent mianuje nowego premiera, którym ma być Petr Fiala.

pdb/msl/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie