Decyzja EMA w sprawie szczepień dzieci w wieku 5-11 lat

Świat
Decyzja EMA w sprawie szczepień dzieci w wieku 5-11 lat
PAP/Marcin Bielecki
Europejska Agencja Leków wydała zgodę na szczepienia dzieci w wieku 5-11 lat

- Europejska Agencja Leków pozytywnie rekomenduje szczepionkę przeciw Covid-19 dla dzieci w wieku 5-11 lat - poinformował prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych dr Grzegorz Cessak. Dotychczas wydano zielone światło dla szczepienia dzieci w wieku 12-17 lat. U młodszych dawka ma być mniejsza.

"Po wnikliwej analizie danych dot. skuteczności i bezpieczeństwa zyskujemy skuteczną ochronę dla najmłodszych, ograniczające hospitalizację i ciężki przebieg choroby" - napisał dr Grzegorz Cessak na Twitterze.

EMA przekazała, że u dzieci w wieku od 5 do 11 lat dawka szczepionki Comirnaty będzie niższa niż stosowana u osób w wieku 12 lat i starszych; podobnie jak w starszej grupie wiekowej, podaje się ją w postaci dwóch wstrzyknięć w odstępie trzech tygodni.

 

Teraz opinia zostanie przekazana Komisji Europejskiej, która podejmie ostateczną decyzję.

 

ZOBACZ: Antyszczepionkowy bunt w Zjednoczonej Prawicy? Maria Kurowska: oczywiście, że się nie zaszczepiłam

 

Do Polski pierwsze szczepionki dla najmłodszych mają trafić w grudniu. - Mamy cały system przygotowany - mówił podczas środowej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. 

 

"Cieszę się z rekomendacji EMA dot. szczepień w grupie 5-11 l. Wydając zgodę na podjęcie badań klinicznych w Polsce w tej grupie wiekowej, Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych ma w tym swój udział. Stosunek korzyści płynących ze szczepienia dominuje nad potencjalnym ryzykiem wystąpienia działań niepożądanych" – napisał na Twitterze dr Grzegorz Cessak.

 

Cessak: prawie 18 tys. hospitalizowanych dzieci

- Apelujemy do rodziców, aby zadbali o zdrowie i życie swoich dzieci - mówił podczas środowej konferencji prasowej - prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych dr Grzegorz Cessak. 

 

ZOBACZ: Niedzielski: Jeśli nie będziemy widzieli perspektywy spadków, będziemy wzmacniać restrykcje

 

- Obserwujemy zmianę statystyk zachorowań i hospitalizacji na COVID19 wśród dzieci i młodzieży. Od początku pandemii mieliśmy 17 877 dzieci hospitalizowanych, a w okresie 2-tygodniowym jest ok. 450 przypadków - tłumaczył Cessak. 

 

W Polsce do tej pory wykonano 1,6 mln szczepień dzieci.

dsk / polsatnews.pl / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie