Niemcy. Scholz jest przekonany, że nowy rząd może powstać przed świętami Bożego Narodzenia

Świat
Niemcy. Scholz jest przekonany, że nowy rząd może powstać przed świętami Bożego Narodzenia
PAP/EPA/CLEMENS BILAN
Z przeprowadzonego na zlecenie tygodnika "Spiegel" sondażu po wyborach do Bundestagu wynika, że dwie trzecie Niemców chciałoby, żeby to Olaf Scholz, a nie Armin Laschet został kanclerzem

Przebywający od środy w Waszyngtonie na spotkaniu ministrów finansów G20 kandydat SPD na kanclerza Olaf Scholz wyraził przekonanie, że jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia powstanie rząd złożony z socjaldemokratycznej SPD, Zielonych i liberalnej FDP.

Rozmowy wstępne "toczą się w bardzo, bardzo dobrej i konstruktywnej atmosferze" - powiedział Scholz w Waszyngtonie. Dlatego też jest on pewien, że projekt trzech partii może zostać szybko zrealizowany i "przed świętami będziemy mieli nowy rząd" - oświadczył. Wszyscy postanowili "pracować teraz szybko". Trzy strony negocjacji uzgodniły ścisłe zachowanie poufności.

Trwają negocjacje koalicyjne

Podczas gdy Scholz przebywa w Waszyngtonie, partie SPD, Zielonych i FDP kontynuują w czwartek wstępne rozmowy w mniejszej grupie, a sekretarze generalni partii próbują od środy przelać na papier to, co zostało do tej pory wynegocjowane podczas kilku rund rozmów wstępnych - informuje telewizja ARD.

 

ZOBACZ: Sondaż. Większość Niemców chciałoby, żeby to Olaf Scholz został kanclerzem

 

W piątek w ramach tzw. rundy 26 ma się spotkać sześciu przedstawicieli SPD i po dziesięciu Zielonych i FDP. Mają oni zdecydować, czy przygotowany przez sekretarzy dokument może stanowić podstawę do negocjacji koalicyjnych.

kmd/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie