Minister finansów: tarcza antyinflacyjna możliwa jeszcze w tym tygodniu

Polska
Minister finansów: tarcza antyinflacyjna możliwa jeszcze w tym tygodniu
Flickr/Kancelaria Premiera
Tarcza antyinflacyjna możliwa jeszcze w tym tygodniu

Tarcza antyinflacyjna będzie ogłoszona w tym tygodniu, a spodziewam się, że nawet i jutro – powiedział w środę w Sejmie minister finansów Tadeusz Kościński. Dodał, że rozwiązania, które mają pomóc najbiedniejszym w społeczeństwie będą obowiązywać przez pewien okres.

Tarcza antyinflacyjna będzie ogłoszona w tym tygodniu, a spodziewam się, że nawet i jutro. Pan premier przekaże wszystkie szczegóły, bo one są jeszcze uzgadniane w ministerstwie, ale cel jest taki, aby pomóc najbiedniejszym w społeczeństwie i zamortyzować skutki inflacji” – powiedział minister finansów Tadeusz Kościński podczas posiedzenia sejmowej Komisji Finansów Publicznych. Zwołano je w celu przedstawienia przez resort finansów i NBP informacji na temat drastycznego wzrostu cen towarów i usług w Polsce.

 

ZOBACZ: Inflacja w Polsce. "Najwyższy poziom od maja 2001 r."

 

Dodał, że rozwiązania z tarczy będą obowiązywać przez pewien okres.

 

- To będzie okresowe, ale będzie działać na tyle długo, że mam nadzieję, że inflacja wróci do normalnych oczekiwań – dodał minister finansów.

 

Powiedział także, że odczyty inflacji są wysokie, ale nie wynika to z działań rządu, tylko wzrost inflacji spowodowany jest czynnikami zewnętrznymi, na które rząd nie ma wpływu.

 

- Podwyższona inflacja to cena dynamicznego odbicia po pierwszej fali pandemii, a sytuacja na rynku pracy w Polsce należy do najlepszych w Unii Europejskiej – dodał Tadeusz Kościński.

 

Jak wyjaśnił, wpływ podwyższonej inflacji na dochody budżetu z tytułu VAT, akcyzy oraz podatków dochodowych to ok. 9 mld zł dodatkowych przychodów. Kościński powiedział także, odpowiadając na pytanie o możliwość nowelizacji budżetu na 2022 r., że jest on obecnie w Sejmie, a więc "poza naszą kontrolą".

 

- W przyszłym roku będziemy się zastanawiać, czy jest taka potrzeba – powiedział minister finansów.

Stanowisko NBP

W trakcie obrad Komisji Finansów Publicznych stanowisko NBP w sprawie inflacji zaprezentowała I wiceprezes banku centralnego Marta Kightley. Odniosła się m.in. do obserwowanego ostatnio osłabienia złotego.

 

- Deprecjacja złotego od początku września do teraz wyniosła ok. 4 proc. Jest to w dużej mierze związane z umocnieniem się dolara wobec euro, bo umocnienie się dolara wpływa na osłabienie złotego – powiedziała wiceprezes NBP.

 

Dodała, że wpływ umocnienia się dolara na osłabienie złotego da się oszacować na podstawie danych historycznych.

 

- Szacuje się, że z tych 4 proc. 3 proc. to efekt umocnienia się dolara. Do tego dochodzą dodatkowe uwarunkowania, czyli sytuacja na granicy nam nie pomaga – dodała Marta Kightley.

 

ZOBACZ: NBP chce wypuścić kolejne monety okolicznościowe. Projekt trafił do Rządowego Centrum Legislacji

 

Wskazała, w jakim stopniu deprecjacja złotego wpływa na inflację.

 

- To jest 0,07 proc. Czyli, jeśli deprecjacja w ujęciu rocznym wyniosłaby 4 proc., to podwyższy to inflację o 0,3 proc. – wytłumaczyła wiceprezes NBP.

 

Dodała także, że sytuacja polskiej gospodarki jest bardzo dobra, bo w III kw. tego roku poziom PKB był o 3,3 proc. wyższy niż przed pandemią.

 

- W naszych analizach podkreślamy, że fundamenty gospodarki są bardzo dobre, wiec osłabienie złotego nie odzwierciedla fundamentów naszej gospodarki – stwierdziła przedstawicielka banku centralnego.

Pakiet antyinflacyjny

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że jednym z elementów pakietu antyinflacyjnego ma być obniżka akcyzy na nośniki energii. 

 

Premier wskazał również, że wraz z pakietem antyinflacyjnym zostanie wdrożonych "kilka rozwiązań" mających "relatywnie zmniejszyć ceny paliwa" na stacjach. - Na ten moment nie będziemy tego robić przez nakładanie ceny maksymalnej. (Planowane przez rząd - red.) ruchy obciążą budżet; to może być ponad 1 mld zł - wyliczył. 


mad/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie