Polski Ład. Wiceminister finansów Jan Sarnowski: wpływy do NFZ mniejsze o ponad 4,5 mld zł

Biznes
Polski Ład. Wiceminister finansów Jan Sarnowski: wpływy do NFZ mniejsze o ponad 4,5 mld zł
Polsat News
Minister finansów Tadeusz Kościński

Zmiany podatkowe Polskiego Ładu zmniejszą wpływy NFZ o ponad 4,5 mld zł, ten ubytek trzeba będzie pokryć z budżetu państwa - powiedział w środę wiceminister finansów Jan Sarnowski, prezentując najnowsze założenia zmian podatkowych w Polskim Ładzie. Ministerstwo Finansów przedstawia zmiany, jakie zostały wprowadzone w Polskim Ładzie po konsultacjach publicznych podatkowych projektów rządu.

MF proponuje w ramach Polskiego Ładu wprowadzenie minimalnego podatku dla wielkich firm w wysokości 0,4 proc. przychodów firmy i 10 proc wydatków pasywnych - ogłosił w środę wiceminister finansów Jan Sarnowski.

 

ZOBACZ: Ministerstwo Finansów chce nowych regulacji dla kasyn. Media: praktycznie monopol

 

Jak oświadczył w czasie prezentacji zmian w podatkowej części Polskiego Ładu Sarnowski, nowy podatek wzoruje się na podatku od wielkich korporacji w USA.

Kogo obejmie podatek

Obejmie spółki kapitałowe i podatkowe grupy kapitałowe, które wykazują straty lub których dochód jest poniżej 1 proc. przychodu z działalności operacyjnej, bez nabycia środków trwałych.

 

Jak podkreślił Sarnowski, podatek obejmie tylko kilka proc. spółek w Polsce, nie będą mu podlegać firmy ponoszące realne wydatki inwestycyjne, będzie też od niego odliczany płacony w Polsce CIT.

 

Zaznaczył, że nie zapłaci go branża finansowa, nowe biznesy w ciągu pierwszych trzech lat, nie obejmie spółek z prostą strukturą właścicielską i płacących estoński CIT.

 

Wiceminister dodał, że nie zapłacą go również spółki, które zarejestrowały odczuwalny spadek dochodów z powodu pandemii.

Obniżona składka zdrowotna od firm rozliczających się w uproszczony sposób

"Zmieni się wysokość składki dla firm, które rozliczają się w sposób uproszczony, czyli dla tych które wybrały podatek liniowy 19 proc. albo ryczałt lub kartę podatkową. Ujednoliciliśmy też termin rozliczeń składek" - powiedział.

 

"W stosunku do konsultowanych propozycji wysokość składki zdrowotnej od liniowców zmieni się znacznie: od przyszłego roku wynosić będzie 4,9 proc., czyli będzie praktycznie o połowę niższa od tej wysokości, która była konsultowana. Składka minimalna wynosić będzie 9 proc. od minimalnego wynagrodzenia, czyli ok. 270 zł" - poinformował Sarnowski.

 

Jak mówił, zmieni się również wysokość składki zdrowotnej przy opodatkowaniu kartą podatkową. "W konsultowanym projekcie podstawą obliczenia było 9 proc. od wysokości średniego wynagrodzenia, teraz będzie to liczone od minimalnego wynagrodzenia" - opisywał.

 

Według Sarnowskiego część przedstawionych pierwotnie założeń pozostanie bez zmian. - Osoby rozliczające się na zasadach ogólnych, czyli pracownicy, przedsiębiorcy, emeryci i renciści tak jak w projekcie skorzystają z podniesienia kwoty wolnej od podatku i drugiego progu podatkowego. Składka zdrowotna u wszystkich tych osób będzie liczona od osiąganego przez nich dochodu i wynosić będzie 9 proc. bez możliwości odliczenia składki od podatku - podkreślił.

Zmniejszą się wpływy NFZ o ponad 4,5 mld zł

Sarnowski opisywał podczas spotkania z dziennikarzami m.in. najnowsze planowane zmiany w naliczaniu składki zdrowotnej przewidziane w Polskim Ładzie, a także proponowane zmiany w naliczaniu estońskiego CIT.

 

ZOBACZ: Polski Ład. Rzecznik rządu: we wrześniu zatwierdzenie zmian w podatkach

 

"Efektem zmian będzie zmniejszenie planowanych dochodów NFZ o ponad 4,5 mld zł, ten ubytek będzie musiał być pokryty z budżetu państwa. O te 4,5 mld zł ta reforma po prostu drożeje" - powiedział Sarnowski.

Zmiany Ministerstwa Finansów

Ministerstwo Finansów przedstawia zmiany, jakie wprowadzono po konsultacjach publicznych podatkowych projektów rządu.

 

Jak powiedział minister Tadeusz Kościński "nie ma zgody" na to, by pracownicy płacili składkę zdrowotną rzędu kilkuset zł miesięcznie, a prezesi wielkich korporacji - na poziomie kilkudziesięciu złotych. - Tutaj zdania nie zmieniamy - zapewnił minister.

 

Oświadczył jednocześnie, że podatkowa część Polskiego Ładu to największy od 20 lat krok w kierunku wdrożenia w Polsce sprawiedliwego systemu podatkowego

 

aml/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie