Nielegalny lobbing w Ministerstwie Finansów? Chodzi o wysokości akcyzy tytoniowej

Polska
Nielegalny lobbing w Ministerstwie Finansów? Chodzi o wysokości akcyzy tytoniowej
PAP/Andrzej Grygiel

Prokuratura Regionalna w Warszawie bada, czy w resorcie finansów doszło do nielegalnych działań w związku z ustalaniem wysokości akcyzy tytoniowej. W sprawie miał już zeznawać wiceminister finansów Jan Sarnowski - podaje Radio ZET.

Do nielegalnego lobbingu miało dojść w połowie ubiegłego roku, kiedy Ministerstwo Finansów uchwaliło rozporządzenie, na mocy którego zwolniono z akcyzy część produktów tytoniowych, w tym te produkowane przez największe koncerny tytoniowe (pt. Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 30 czerwca 2020 r. w sprawie zaniechania poboru podatku akcyzowego od płynu do papierosów elektronicznych i wyrobów nowatorskich).

Zwolnienie z akcyzy warte 170 mln zł

Projekt został przedstawiony 28 czerwca 2020 r. i przyjęty 30 czerwca 2020 r., po dwóch dniach konsultacji. Przedsiębiorcy, których objęło rozporządzenie zostali zwolnieni z płacenia akcyzy za okres od 1 lipca do 30 września 2020 r.

 

- Podpisane przeze mnie rozporządzenie stanowi reakcję na aktualną sytuację związaną ze stanem epidemii i jest odpowiedzią na sygnały rynku - komentował wówczas minister finansów Tadeusz Kościński.

 

ZOBACZ: Sprawa zabójstwa Ziętary. Prokuratura chce konfrontacji świadków

 

Jak podaje Radio ZET, w efekcie przyjęcia tego rozporządzenia Skarb Państwa miał stracić 170 milionów złotych.


Wiosną tego roku Prokuratura Regionalna w Warszawie wszczęła śledztwo, badając czy w trakcie ustalania wysokości akcyzy doszło do nielegalnego lobbingu. Według informacji nieoficjalnych serwisu Radia ZET chodzi o szeroko rozumiane przestępstwo urzędnicze.


W sprawie, przesłuchany miał już zostać podsekretarz stanu, pełnomocnik ds. współpracy międzynarodowej w zakresie VAT Jan Sarnowski. 

 

Prokuratura odmawia komentarza w tej sprawy.

zma/zdr/Radio Zet/Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie