Marszałek Elżbieta Witek po spotkaniu ws. walki z pandemią: są punkty wspólne, które można przyjąć

Polska
Marszałek Elżbieta Witek po spotkaniu ws. walki z pandemią: są punkty wspólne, które można przyjąć
Polsat News
Marszałek Sejmu Elżbieta Witek

- Spotkanie trwało trzy godziny, dyskusja była długa i merytoryczna. Są punkty wspólne, które można przyjąć - powiedziała po spotkaniu z przedstawicielami klubów i kół parlamentarnych ws. walki z pandemią marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Poinformowała też, że planowane jest spotkanie robocze przedstawicieli klubów i kół z Ministerstwem Zdrowia.

W poniedziałek marszałek Sejmu Elżbieta Witek poinformowała, że zaprosiła na środę szefów klubów i kół parlamentarnych na rozmowę ws. wyjścia ponad podziałami z projektem dot. weryfikacji szczepień pracowników.

 

Poza posłami i senatorami w spotkaniu wzięli udział m.in. wiceminister zdrowia Waldemar Kraska i przedstawiciele Rady Medycznej.

Witek o ustaleniach ze spotkania

Marszałek Sejmu powiedziała na konferencji prasowej po spotkaniu, że słuchając propozycji, z którymi wyszli przedstawiciele klubów i kół parlamentarnych, widzi, "że są punkty wspólne, które można przyjąć".

 

ZOBACZ: Waldemar Kraska: mamy dzisiaj rekordową liczbę nowych zakażeń koronawirusem

 

Witek zaznaczyła, że nie wiemy, w jakim kierunku wirus będzie się rozwijał i musimy być na to przygotowani. - Moje dzisiejsze zaproszenie było właśnie po to, żeby zorientować się, czy są takie miejsca wspólne, kwestie, które nas łączą. Bo o tym, że mamy różny pogląd na wiele kwestii, w tym na działania rządu dotyczące walki z pandemią, to jest oczywiste, wody z ogniem się nie pogodzi - mówiła Witek.

 

- Dyskusja naprawdę była rzeczowa, padały konkretne propozycje, szczególnie ze strony KP-PSL, Kukiz'15, Lewicy i Polski 2050 - dodała marszałek.

Rekomendacje Rady Medycznej

Jak relacjonowała marszałek Sejmu, przedstawiciele opozycji podczas spotkania wskazywali m.in., że wszystkie rekomendacje Rady Medycznej przy premierze powinny być "jawne i rząd powinien się tych rekomendacji trzymać, przestrzegać, wtedy byłoby dobrze". - Otóż te rekomendacje są jawne - podkreśliła Witek.

 

Poinformowała, że najnowsza rekomendacja z 22 listopada zaleca, by zachęcać do szczepień. - I zachęcamy, bo szczepienia chronią przede wszystkim tych, którzy się zaszczepili przed ciężką chorobą, przed śmiercią czy hospitalizacją - dodała Witek.

 

ZOBACZ: Hongkong. Zakażenia w czasie kwarantanny. Doradca rządu ds. COVID-19 o "samolubnych maseczkach"

 

- Druga sprawa - maseczki - one jednak z dużej mierze, czterokrotnie zmniejszają ilość czy moment, gdy możemy się od kogoś zarazić. One chronią, dlatego trzeba tego przestrzegać. Czyli dystans, dezynfekcja, noszenie maseczek - mówiła marszałek.

 

- Nie zamykamy zakładów pracy, możemy funkcjonować w przestrzeni publicznej, ale jednocześnie to apel do nas i ostrzeżenie, że musimy sobie przypomnieć, że ten wirus wciąż między nami jest i musimy zachować naprawdę te reżimy bezpieczeństwa, które są przez nas czasami zapominane - powiedziała marszałek Sejmu.

Spotkanie robocze z przedstawicielami MZ

Witek poinformowała również, że na końcu padła propozycja spotkania roboczego przedstawicieli resortu zdrowia z przedstawicielami poszczególnych klubów i kół parlamentarnych, którzy przedstawią swoje propozycje. - Myślę, że w piątek już będzie informacja od wiceministra zdrowia Waldemara Kraski, gdzie i w jakim trybie będzie się można spotkać - podkreśliła marszałek Sejmu.

 

- Liczę na to, że jednak to spotkanie już takie bardzo merytoryczne i techniczne, dotyczące szczegółów po stronie rząd - przedstawiciele poszczególnych ugrupowań kół i klubów, przyniesie pozytywny skutek - dodała Witek.

zma/PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie