Koronawirus. Odkryto roślinę, która hamuje namnażanie wszystkich wariantów koronawirusa

Świat
Koronawirus. Odkryto roślinę, która hamuje namnażanie wszystkich wariantów koronawirusa
zdjęcie ilustracyjne, flickr
Substancję pozyskuje się z łoczydła apulijskiego

Naukowcy z University of Nottingham donoszą, że substancja o nazwie tapsigargin skutecznie hamuje namnażanie się wszystkich wariantów koronawirusa. Pozyskuje się ją z łoczydła apulijskiego (Thapsia garganica). Wyniki badań zostały opublikowane w piśmie "Virulence".

Badacze z University of Nottingham już we wcześniejszych doświadczeniach zauważyli, że substancja ta już w małych dawkach uruchamia w organizmie silną odpowiedź zwalczającą różne wirusy, w tym SARS-CoV2.

 

Tymczasem w nowych eksperymentach porównali najpierw aktywność komórkową różnych wariantów koronawirusa - alfa, beta i gamma. Wariant delta mnożył się 4 razy szybciej niż wariant alfa - i 9 razy szybciej, niż beta. Jednocześnie najsprawniej przenosił się do kolejnych komórek. Jak się też okazało, infekcja różnymi wariantami naraz dawała zwykle efekt synergiczny, tzn. wirusy przyspieszały nawzajem swoją replikację.

Tapsigargin skutecznie chroni przed infekcją

Jednak badacze mają też dobrą wiadomość. W badaniach na komórkach wszystkie warianty koronawirusa były podatne na działanie tapsigarginu. Substancja skutecznie chroniła przed infekcją oraz hamowała już istniejące zakażenie.

 

ZOBACZ: Koronawirus w Radomiu. Siedem karetek w kolejce przed szpitalem. "Czekamy, aż ktoś umrze" [WIDEO]

 

- Badanie dało nam lepszy wgląd w naturę dominacji wariantu delta. Choć pokazaliśmy, że jest on najbardziej zakaźny i promuje produkcję innych wirusów przy koinfekcji, jesteśmy zadowoleni, ponieważ pokazaliśmy, że tapsigargin jest skuteczny przeciwko wszystkim wariantom - mówi kierujący pracami prof. Kin Chow Chang.

 

- Wyniki te wspólnie wskazują na przeciwwirusowy potencjał tapsigarginu stosowanego w profilaktyce po wystawieniu na działanie wirusa oraz jako substancja terapeutyczna - dodaje.

Łoczydło apulijskie - gdzie rośnie?

Rośliny, z których pozyskuje się Tapsigargin występują w basenie Morza Śródziemnego - w południowej Europie, Azji Mniejszej i północnej Afryce. 

 

Sok mleczny z łoczydła był wykorzystywany w lecznctwie w starożytności i średniowieczu. 

 

 

dsk / PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie