Bąkiewicz dziękuje za udział w Marszu Niepodległości

Polska
Bąkiewicz dziękuje za udział w Marszu Niepodległości
PAP/Wojciech Olkuśnik
Prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości Robert Bąkiewicz

Serdecznie dziękuję za udział w największej polskiej manifestacji. Dziesiątki tysięcy Polaków odpowiedziały na zaproszenie organizatorów i stawiły się na XII Marszu Niepodległości - napisał w oświadczeniu przesłanym w poniedziałek do PAP prezes stowarzyszenia "Marsz Niepodległości" Robert Bąkiewicz.

Bąkiewicz podał, że według jego szacunków w marszu brało udział ponad 150 tysięcy uczestników. "Z uwagi na trudną sytuację międzynarodową, ale i wewnętrzną, widok tłumu patriotów był mocnym sygnałem, zarówno dla zewnętrznych, jak i rodzimych wrogów polskości – szczególnie, że tegoroczny Marsz był również wyrazem wdzięczności i solidarności dla służb broniących polskich granic" - napisał prezes.

 

ZOBACZ: Błaszczak: umacniane są posterunki na przejściu granicznym w Kuźnicy

 

Za ofiarną służbę podziękował też wolontariuszom ze Straży Marszu Niepodległości, jak zaznaczył "formacji dbającej o spokojny przebieg manifestacji". "Ich ofiarna praca oraz Państwa pozytywna reakcja na nasze apele o nieuleganie prowokatorom złożyły się na niezwykle spokojny przebieg uroczystości" - dodał.

 

Zwrócił uwagę, na trudną sytuację finansową Marszu Niepodległości. "Mamy wciąż do opłacenia rachunki na kwotę 230 000 złotych" - przekazał Bąkiewicz i dodał, że "Marsz Niepodległości od zawsze był inicjatywą oddolną i wszelkie koszty pokrywali uczestnicy i sympatycy". Wezwał sympatyków i uczestników do pomocy finansowej.

Bąkiewicz podziękował Trzaskowskiemu

Prezes stowarzyszenia "Marsz Niepodległości" wysłał też list do prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego, w którym "dziękował" mu za "nieoceniony wkład w sukces organizacyjny i frekwencyjny XII Marszu Niepodległości".

 

Przez kilka tygodni sądy zajmowały się sprawą rejestracji Marszu Niepodległości jako zgromadzenia cyklicznego. Zgodnie z obowiązującym rozstrzygnięciem sądu apelacyjnego marsz ten nie został zarejestrowany jako takie zgromadzenie. Warszawski sąd apelacyjny 29 października utrzymał w mocy uchylenie decyzji wojewody mazowieckiego o rejestracji Marszu Niepodległości. Dwa dni wcześniej Sąd Okręgowy w Warszawie uchylił decyzję wojewody mazowieckiego o rejestracji tego cyklicznego wydarzenia. Tym samym SO uwzględnił odwołanie warszawskiego ratusza w tej sprawie.

 

ZOBACZ: Łotwa. Rząd wyda 28 mln euro na zabezpieczenie wschodniej granicy i postawi 136 km ogrodzenia

 

W sprawie tej interweniował też Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro, który złożył do Sądu Najwyższego skargę nadzwyczajną. Domagał się w niej uchylenia decyzji zakazującej rejestracji Marszu Niepodległości jako zgromadzenia cyklicznego. Prokurator Generalny zawnioskował przy tym do sądu apelacyjnego o wstrzymanie tej decyzji.

Marsz Niepodległości wydarzeniem formalnym

8 listopada poinformowano, że Sąd Apelacyjny w Warszawie oddalił wniosek o wstrzymanie wykonania decyzji sądu. Jeszcze tego samego dnia wieczorem Sąd Najwyższy poinformował, że skarga nadzwyczajna została z powodów formalnych zwrócona do sądu apelacyjnego.

 

Mimo negatywnej decyzji władz stolicy oraz sądu, organizatorzy Marszu Niepodległości zapowiadali, że to wydarzenie się odbędzie. - Wciąż szukamy legalnych rozwiązań, a jednym z nich może być zmiana trasy - mówił prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości Robert Bąkiewicz.

 

ZOBACZ: Zachodniopomorskie. Roztrzaskane na drzewie bmw. 25-letni kierowca przeżył

 

9 listopada szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk poinformował w komunikacie, że "w obliczu niezrozumiałej decyzji prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego odmawiającej legalności Marszowi Niepodległości, a także krzywdzących organizatorów Marszu Niepodległości decyzji sądów, w poczuciu odpowiedzialności za to społeczne wydarzenie i bezpieczeństwo wszystkich, którzy 11 listopada chcą obchodzić w tej formule Święto Niepodległości, podjął decyzję, aby nadać uroczystości status formalny".

kmd/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie