600 brytyjskich żołnierzy jest w gotowości do rozmieszczenia na Ukrainie

Polska
600 brytyjskich żołnierzy jest w gotowości do rozmieszczenia na Ukrainie
Flickr/Defence Imagery
Od 400 do 600 żołnierzy jest gotowych do lotu na Ukrainę

Grupa zadaniowa brytyjskich sił zbrojnych, licząca do 600 żołnierzy, jest w gotowości do rozmieszczenia na Ukrainie w związku z obawami, że rosyjskie wojska gromadzące się w pobliżu granicy planują inwazję na ten kraj - podał dziennik "Daily Mirror".

Według tej gazety jednostkom służb specjalnych SAS oraz oddziałowi spadochroniarzy zapowiedziano, że mogą zostać wysłane na Ukrainę w ciągu kilku godzin. Przygotowania następują po tym, jak szefowie sił zbrojnych i szef MI6 poinformowali brytyjski rząd, że prezydent Rosji Władimir Putin stanowi wyraźne i aktualne zagrożenie dla Ukrainy i Zachodu.

 

Obecnie tworzone są siły brytyjskie, składające się z członków SAS, Specjalnego Pułku Rozpoznawczego, medyków, inżynierów, łącznościowców i do 400 spadochroniarzy z 16. Brygady Powietrzno-Szturmowej.

 

ZOBACZ: Bruzgi. Duża grupa migrantów podeszła do przejścia granicznego w Bruzgach. Głównie kobiety i dzieci

 

- Od 400 do 600 żołnierzy jest gotowych. Ich sprzęt jest spakowany i są gotowi do lotu na Ukrainę i albo lądowania, albo zrzutu spadochronem. Są przeszkoleni na obie ewentualności - mówi cytowane przez "Daily Mirror" źródło.

"Ryzyko przypadkowego wybuchu wojny jest większe niż kiedykolwiek"

Od końca zeszłego tygodnia w Polsce już jest niewielki brytyjski oddział inżynieryjny, którego celem jest pomoc w zabezpieczeniu granicy z Białorusią w związku z trwającym na niej kryzysem migracyjnym.

 

ZOBACZ: Granica z Białorusią. Władimir Putin: Rosja jest gotowa pomóc w rozwiązaniu kryzysu migracyjnego

 

W niedzielę przechodzący wkrótce w stan spoczynku szef połączonych sztabów generał Nick Carter ostrzegł, że ryzyko przypadkowego wybuchu wojny między Zachodem a Rosją jest większe niż kiedykolwiek od czasów zimnej wojny i Wielka Brytania musi być gotowa na ewentualność konfliktu zbrojnego z tym krajem.

 

- Rosja nie chce wywołać gorącej wojny, ale może wykorzystać wszystkie instrumenty siły, aby osiągnąć swoje cele - powiedział.

mad / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie