USA. Najmłodszy wcześniak świata. Chłopiec z Alabamy urodził się w 21. tygodniu ciąży

Świat
USA. Najmłodszy wcześniak świata. Chłopiec z Alabamy urodził się w 21. tygodniu ciąży
guinessworldrecords.com
Curtis przyszedł na świat prawie 19 tygodni przed wyznaczoną datą

Pochodzący z Alabamy Curtis Means urodził się w 21. tygodniu ciąży, ważąc zaledwie 420 g. Chłopiec pobił światowy rekord Guinnessa - jest obecnie najwcześniej urodzonym dzieckiem, które przeżyło.

Początkowo ciąża Michelle "Chelly" Butler wydawała się przebiegać bez zakłóceń. Jednak 4 lipca 2020 r. kobieta musiała zostać przewieziona do szpitala.

 

Kobieta trafiła do placówki Uniwersytetu Alabamy w Birmingham, na jeden z najlepszych oddziałów neonatologii i pediatrii w kraju.

Urodził się w 21. tygodniu ciąży

Curtis Means urodził się 5 lipca w 21. tygodniu (148. dzień) ciąży. Pierwotny termin porodu to 11 listopada. Curtis przyszedł na świat prawie 19 tygodni przed wyznaczoną datą. Ważył tylko 420 g.

 

 

- Nie wiedzieli, czy przeżyje, więc po prostu kazali mi się modlić - powiedziała Chelly Butler, matka Curtisa.

 

Niestety jego siostra (ciąża była bliźniacza) zmarła. Chłopiec długi czas spędził na oddziale intensywnej terapii, gdzie początkowo dawano mu jeden procent szans na przeżycie. Na szczęście po trzech miesiącach radził sobie już bez respiratora i po 275 dniach mógł zostać wypisany ze szpitala. Chłopiec nadal potrzebował dodatkowego tlenu i sondy do karmienia. W domu czekało na niego troje starszego rodzeństwa.

 

ZOBACZ: Grójec. Urodziła na tylnym siedzeniu auta. Pomogli policjanci

 

- Do tej pory nie byliśmy w stanie przyjąć tak małego dziecka na Oddział Intensywnej Opieki Noworodkowej, więc (Curtis) był dosłownie pierwszym w swoim rodzaju. Byliśmy na niezbadanym terytorium – powiedział dr Brian Sims, profesor pediatrii w szpitalu w Birmingham.

 

Rokowania Curtisa są dobre, został on oficjalnie uznany na najwcześniej urodzone dziecko, które przeżyło, bijąc tym samym rekord Guinessa.

an/zdr/guinnessworldrecords.com
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie