"Rząd szuka dodatkowych środków na modernizację sił zbrojnych". Michał Jach w "Gościu Wydarzeń"

Polska
"Rząd szuka dodatkowych środków na modernizację sił zbrojnych". Michał Jach w "Gościu Wydarzeń"
Polsat News
Michał Jach i Maciej Lasek

- Rząd PiS cały czas szuka dodatkowych środków, które pozwoliłyby przyśpieszyć modernizację sił zbrojnych - powiedział Michał Jach (PiS), przewodniczący Sejmowej Komisji Obrony Narodowej, w programie "Gość Wydarzeń".

Michał Jach, przewodniczący Sejmowej Komisji Obrony Narodowej oraz Maciej Lasek, członek Komisji rozmawiali z Piotrem Witwickim m.in. o opublikowanym w piątek sondażu CBOS. Wynika z niego, że w drugiej połowie października na PiS chciałoby zagłosować 28 proc. Polaków zapowiadających swój udział w wyborach. To o 7 pkt proc. mniej niż w pierwszej połowie miesiąca.

 
- Jeden sondaż nie zmienia oglądu. Trzeba działać konsekwentnie - skomentował Michał Jach.
 
WIDEO: Michał Jach i Maciej Lasek w "Gościu Wydarzeń"
 
- Ten dzisiejszy sondaż odzwierciedla to, co dzieje się ostatnio. Do ludzi najbardziej trafia drożyzna, podwyższanie cen, to co widzimy na co dzień w sklepie. Zawsze rządzący będą za to odpowiedzialni - powiedział Maciej Lasek.

Ustawa o obronie ojczyzny

Goście Piotra Witwickiego rozmawiali także o nowej ustawie o obronie ojczyzny. - Państwo, które leży na granicy NATO i UE musi mieć poważną siłę odstraszającą, a w razie potrzeby musi mieć możliwość skutecznej obrony, przez dłuższy czas, samodzielnie - powiedział we wtorek wicepremier ds. bezpieczeństwa Jarosław Kaczyński. Prezes PiS zapowiedział "radykalne umocnienie sił zbrojnych".
 
 
- Rząd PiS cały czas szuka dodatkowych środków, które pozwoliłyby przyśpieszyć modernizację sił zbrojnych - powiedział Michał Jach. - Kwestia stworzenia konstytucji dot. bezpieczeństwa militarnego przewijała się w rządach Polski właściwie od upadku komunizmu. Dopiero w tej chwili determinacja po drugich wygranych wyborach sprawiła, że rząd PiS podjął się tego kompleksowo - stwierdził.
 
- Powstała jedna ustawa, która zniesie czternaście innych. Ta ustawa obejmie kompleksowo cały system funkcjonowania sił zbrojnych, finansowania, modernizacji technicznej - dodał Jach.

Maciej Lasek (PO): jest kilka rzeczy, z którymi można się zgodzić

Maciej Lasek, zapytany o to, jak ocenia tę inicjatywę, stwierdził: - Zostaliśmy zapoznani na konferencji jedynie z założeniami ustawy, nie dyskutowaliśmy tego jeszcze w Komisji Obrony Narodowej.
 
- Jest kilka rzeczy, z którymi można się zgodzić. Dla mnie bardzo dobrym pomysłem jest wydłużenie drogi zawodowej i trzymanie doświadczonych żołnierzy dłużej - powiedział Lasek. - Doświadczenie to jest coś, co jest nie do przecenienia - dodał.
 
- W sytuacji, kiedy nie ma pieniędzy, praktycznie każdy rząd szukał kiedyś pieniędzy w cięciach w obronie narodowej. Wydaje się, że to powinno się zmienić - stwierdził Michał Lasek, zapytany o czasy rządów PO i szukanie oszczędności w Ministerstwie Obrony Narodowej.

Gościem Piotra Witwickiego w piątkowym programie był także Grzegorz Kołodko.

 

Wcześniejsze odcinki "Gościa Wydarzeń" można obejrzeć TUTAJ.

an/Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie