"Nie wiem, czy to słuszna decyzja, bo jest zaskakująca". Grzegorz Schetyna o decyzji TSUE

Polska
"Nie wiem, czy to słuszna decyzja, bo jest zaskakująca". Grzegorz Schetyna o decyzji TSUE
Polsat News
Grzegorz Schetyna

- Nie wiem, czy to słuszna decyzja, bo jest zaskakująca - powiedział Grzegorz Schetyna o decyzji TSUE. Polska została zobowiązana do zapłaty okresowej kary 1 mln euro z uwagi na to, że nie zawiesiła stosowania przepisów krajowych, dotyczących w szczególności uprawnień Izby Dyscyplinarnej SN. - Myślę, że po prostu tracą do nas cierpliwość i takich sygnałów będzie więcej - dodał polityk.

Grzegorz Schetyna zapytany o najnowszy sondaż IBRiS, z którego wynika, że poparcie dla partii Polska 2050 Szymona Hołowni wzrosło, skomentował:

 

- Szymon Hołownia jako nowa postać na polskiej scenie politycznej zawsze ma nową przestrzeń. Nie rządził, nie zużył się w funkcjonowaniu rządowym, nawet nie był wcześniej w opozycji. Jest po bardzo błyskotliwej kampanii prezydenckiej i wchodzi na scenę polityczną. Natomiast wszystkie inne partie mają swoje zaszłości.

 

ZOBACZ: Sondaż: PiS - 36 proc., KO - 25 proc., Polska 2050 - 14 proc.

Grzegorz Schetyna: byłem gorącym zwolennikiem powrotu Tuska

Gość Bogdana Rymanowskiego skomentował także sytuację w swojej partii. - Donald Tusk jest nadzieją dla ludzi Platformy, byłem gorącym zwolennikiem jego powrotu - powiedział polityk.

 

WIDEO: Grzegorz Schetyna w "Gościu Wydarzeń"

 

 

- Platforma jest nowoczesną partią, która pokazuje swoją klasę i możliwości w kampaniach wyborczych, prowadząc je w bardzo otwarty sposób - stwierdził Schetyna.

 

ZOBACZ: Donald Tusk komentuje "für Deutschland" w TVP. Łukasz Schreiber odpowiada

 

- W tych dniach kadencja Tuska rozpoczyna się na nowo. On ma wszystko w rękach, ma możliwość zrealizowania swoich pomysłów, przemyśleń, zbudowania konstrukcji, która wygra wybory. Dlatego wszyscy w Platformie wierzą w jego i nasze zwycięstwo - dodał.

 

- To kwestia dobrego planu, dobrych relacji, zbudowania na podstawie zaufania tego wszystkiego co może czy powinno połączyć dzisiaj środowiska opozycyjne - powiedział Schetyna.

 

Dodał także, że Platforma Obywatelska "musi być inkluzywna". - Musi zbudować porozumienie wewnątrz, żeby otworzyć się na zewnątrz. Nie ma możliwości pełnego zwycięstwa wyborczego nad PiS bez porozumienia wszystkich środowisk opozycji demokratycznej  - powiedział.

 

Zapytany o to, kto powinien być kandydatem PO na prezydenta w 2025 roku, Schetyna stwierdził: - Ten kandydat powinien zostać wybrany w porozumieniu ze wszystkimi środowiskami opozycyjnymi.

Schetyna o decyzji TSUE

Grzegorz Schetyna rozmawiał z prowadzącym "Gościa Wydarzeń" także o decyzji TSUE o nałożeniu na Polskę kary miliona euro dziennie.

Polska, z uwagi na to, że nie zawiesiła stosowania przepisów krajowych, dotyczących w szczególności uprawnień Izby Dyscyplinarnej SN, została zobowiązana do zapłaty na rzecz KE okresowej kary 1 mln euro - podał w środowym komunikacie Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

 

ZOBACZ: TSUE: kolejna kara finansowa dla Polski. Milion euro dziennie

 

- Nie wiem, czy to słuszna decyzja, bo jest zaskakująca - powiedział Grzegorz Schetyna. - Myślę, że po prostu tracą do nas cierpliwość i takich sygnałów będzie więcej - dodał polityk.

 

- Jesteśmy wskazywani jako ci, którzy łamią nie tylko obyczaj, nie tylko prawo europejskie, ale po prostu nie operujemy prawdziwymi informacjami - nie można mówić jednego, a robić drugie; nie można lekceważyć struktur KE, która zarządza europejską wspólnotą - powiedział Schetyna.

 

Stwierdził także, że działania polskiego rządu "narażają polski budżet, polskiego podatnika na ogromne straty".

 

- Nie interesują mnie relacje miedzy Kaczyńskim a Ziobrą. Widzę jednak, że pat wewnątrz tej koalicji, strach Kaczyńskiego przed głosami Ziobry powoduje, że decyzje, które są oczywiste, takie jak sprawa likwidacji Izby Dyscyplinarnej SN, nie są podejmowane - skomentował polityk PO. 

 

- Ważne jest dawanie świadectwa tego, co robi rząd PiS wszędzie - dodał.

 

Poprzednie odcinki programu "Gość Wydarzeń" można obejrzeć tutaj

an/Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie