Andrzej Duda w Paryżu. Prezydent spotkał się z Emmanuelem Macronem

Polska
Andrzej Duda w Paryżu. Prezydent spotkał się z Emmanuelem Macronem
PAP/Andrzej Grygiel
Prezydent Andrzej Duda spotkał się w Paryżu z Emmanuelem Macronem

Prezydent Andrzej Duda przyjechał w środę rano do Paryża z roboczą wizytą na spotkanie z prezydentem Emmanuelem Macronem. Rozmowy przywódców dotyczyły współpracy w zakresie bezpieczeństwa, energetyki, migracji oraz praworządności. Prezydent powiedział, że była to bardzo szczera i otwarta rozmowa.

Prezydent Macron powitał prezydenta Dudę na dziedzińcu Pałacu Elizejskim. Prezydenci zjedli roboczy lunchu bez udziału mediów. - Dziękuję prezydentowi Emmanuelowi Macronowi za zaproszenie i bardzo udane spotkanie w Paryżu. Mam nadzieję, że ta ważna, przyjacielska rozmowa przyniesie korzyści Polsce, Francji i UE" - napisał na Twitterze prezydent. 

 

O czym rozmawiali? 

Partnerstwo strategiczne w sprawach energetyki, redukcja napięć między Polską a instytucjami Unii Europejskiej i przełamywanie podziałów w Unii były wśród tematów spotkania prezydentów Polski Andrzeja Dudy i Francji Emmanuela Macrona - przekazał szef Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch.

 

ZOBACZ: Warszawa. Kolizja z udziałem samochodu SOP na Mokotowie.

 

- Obaj prezydenci podkreślili, że Polska i Francja są ważnymi partnerami strategicznymi w sprawach energetyki i zamierzają tę współpracę znacząco i wielopłaszczyznowo rozszerzyć. Rozmawiano też o sposobach osiągnięcia, i to maksymalnie szybko, redukcji napięć między Polską a instytucjami UE w kontekście zbliżającej się prezydencji francuskiej. Zarówno Polska jak i Francja są zainteresowane silną Unią Europejską i przełamywaniem podziałów w Unii" - poinformował po spotkaniu Kumoch.

 

Z kolei na Twitterze minister napisał, że "rozmowa w Pałacu Elizejskim była ważnym momentem trwającego od paru miesięcy dialogu prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem Emmanuelem Macronem".

 

ZOBACZ: Andrzej Duda spotkał się z królem Jordanii Abdullahem II. Wśród tematów wschodnia granica Polski

Duda: odbyliśmy bardzo szczerą i otwartą rozmowę 

- Cieszy mnie, że Francja chce rozwijać bezpieczeństwo europejskie i w ramach NATO zacieśniać europejska współpracę militarną - powiedział na antenie TVP Info prezydent. Dodał, że ten temat był poruszony podczas jego rozmowy z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem.

 

Jak dodał, "z punktu widzenia działań zmierzających do ochrony klimatu" polsko - francuska współpraca "właśnie się rozpoczyna".

 

Wyraził też nadzieję, że środowa rozmowa, którą określił też jako "bardzo szczerą i otwartą", rysuje "bardzo jasną przyszłość współpracy polsko-francuskiej".

 

- Francja jest drugim najsilniejszym krajem Unii Europejskiej, my jesteśmy najsilniejszym krajem naszej części Europy - Środkowej. Mogę śmiało powiedzieć, że jesteśmy tutaj dużym państwem także i w ramach współpracy Trójmorza, więc nasza pozycja jest licząca się. Cieszę się bardzo, że Francja to docenia i widzi też perspektywę współpracy z nami na długie lata - zaznaczył Duda.

ap / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie