Rekonstrukcja rządu. Andrzej Duda powołał nowych ministrów

Polska
Rekonstrukcja rządu. Andrzej Duda powołał nowych ministrów
Twitter/Kancelaria Premiera
Prezydent powołał nowych ministrów

Prezydent Andrzej Duda dokonał we wtorek zmian w składzie rady ministrów. Wicepremierem oraz ministrem rolnictwa został Henryk Kowalczyk, ministrem sportu i turystyki - Kamil Bortniczuk, ministrem klimatu - Anna Moskwa, ministrem funduszy i polityki regionalnej - Grzegorz Puda, a Piotr Nowak ministrem rozwoju i technologii.

Zmiany w rządzie były zapowiadane przez Zjednoczoną Prawicę odkąd skład Rady Ministrów opuścił wicepremier Jarosław Gowin, który odszedł z rządu - z funkcji wicepremiera oraz ministra rozwoju, pracy i technologii - razem z niektórymi współpracownikami, ale ostatecznie większość wiceministrów wywodzących się z ugrupowania byłego wicepremiera pozostała w Zjednoczonej Prawicy przechodząc do klubu parlamentarnego PiS.

 

Prezydent Andrzej Duda powołał Henryka Kowalczyka na stanowisko wicepremiera, ministra rolnictwa i rozwoju wsi. 

 

 

Nowym ministrem sportu i turystyki został Kamil Bortniczuk. W związku z wyodrębnieniem tego resortu prezydent odwołał wicepremiera Piotra Glińskiego z funkcji ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu oraz powołał go na stanowisko ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

 

WIDEO: Uroczystość w Pałacu Prezydenckim

 

Prezydent powołał także Piotra Nowaka na stanowisko ministra rozwoju i technologii.

Nowa minister klimatu i środowiska

Z kolei Anna Moskwa została powołana na funkcję ministra klimatu i środowiska. Dotychczas tę funkcję pełnił Michał Kurtyka.

 

Anna Moskwa aktualnie zasiada w zarządzie Baltic Power, spółki należącej do PKN Orlen i Northland Power, która buduje farmę wiatrową na Morzu Bałtyckim. W latach 2017-2020 Moskwa była wiceministrem Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. 

 

ZOBACZ: Kamil Bortniczuk, Henryk Kowalczyk, Piotr Nowak, Anna Moskwa. Kim są nowi ministrowie

 

Po zaledwie roku sprawowania funkcji ministra rolnictwa i rozwoju wsi odwołano Grzegorza Pudę. Jest on ostro krytykowany m.in. przez organizacje zrzeszające rolników. Miesiąc temu opozycja bezskutecznie chciała go odwołać z funkcji. Puda objął nowe stanowisko - ministra funduszy i polityki regionalnej. W związku z tym prezydent odwołał Tadeusza Kościńskiego z funkcji ministra finansów, funduszy i polityki regionalnej i powołał go na stanowisko ministra finansów.

Podziękowania od prezydenta

- Chcę podziękować za dotychczas pełnioną dla Rzeczpospolitej służbę. Chce podkreślić, że oceniam ją bardzo wysoko - powiedział podczas uroczystości Andrzej Duda.

 

- W zdecydowanej większości pracowaliście państwo już w rządzie i doskonale wiecie, co to znaczy - macie ogromne doświadczenie - powiedział prezydent.

 

ZOBACZ: Prezydent Andrzej Duda: to Komisja Europejska i TSUE naruszają zasadę praworządności wobec Polski

 

Zapewniał, że ma do nowych ministrów zaufanie i podkreślał, że ich zadaniem będzie "dalsze prowadzenie polskich spraw" w czasie pandemii po to, żeby - jak dodał - Polacy żyli na coraz wyższym poziomie.

 

- Pałac Prezydencki jest dla państwa otwarty, współpracuję z państwem i staram się, żeby ta współpraca układała się jak najlepiej, żebyśmy działali wspólnie, żeby było między nami porozumienie - zaznaczył prezydent.

an/polsatnews.pl/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie