Andrzej Duda spotkał się z królem Jordanii Abdullahem II. Wśród tematów wschodnia granica Polski

Polska
Andrzej Duda spotkał się z królem Jordanii Abdullahem II. Wśród tematów wschodnia granica Polski
PAP/Radek Pietruszka
Prezydent Andrzej Duda spotkał się z królem Jordanii Abdullahem II

Kwestie regionalne, Bliski Wschód oraz aktualna sytuacja na wschodniej granicy Polski były głównymi tematami wtorkowych rozmów prezydenta Andrzeja Dudy z królem Jordanii Abdullahem II Ibn Al Husseinem - poinformowało prezydenckie Biuro Polityki Międzynarodowej.

Król Jordanii przebywa we wtorek z oficjalną wizytą w Warszawie. Andrzej Duda oraz Abdullah II Ibn Al Hussein rozmawiali w cztery oczy, odbyły się również rozmowy plenarne delegacji pod przewodnictwem polskiego prezydenta i króla Jordanii.

Prezydent dziękuje za zablokowanie lotów z Ammanu do Mińska

BPM przekazało na Twitterze, że wśród tematów rozmów przywódców Polski i Jordanii znalazły się m.in. kwestie regionalne, Bliski Wschód oraz aktualna sytuacja na naszej wschodniej granicy.

 

W komunikacie na stronie Kancelarii Prezydenta RP podkreślono, że polski prezydent "podniósł wiele kwestii regionalnych, dotyczących zarówno Bliskiego Wschodu, jak i aktualnej sytuacji na naszej wschodniej granicy".

 

ZOBACZ: Niemieccy politycy nie mają dostępu do Bundeswehry w Turcji. Grożą przeniesieniem wojska do Jordanii

 

"W tym kontekście prezydent podziękował Jego Królewskiej Mości za zrozumienie polskiego stanowiska i naszych argumentów, czego skutkiem jest decyzja władz Jordanii w sprawie zablokowania lotów z Ammanu do Mińska" - czytamy.

 

Jak zaznaczono, odnosząc się do współpracy w dziedzinie obronności, prezydent Andrzej Duda podziękował królowi Abdullahowi II "za konstruktywne podejście władz jordańskich do zasad funkcjonowania polskiego komponentu wojskowego na terytorium królestwa".

Polska wesprze Jordanię w walce z COVID-19

Andrzej Duda zaproponował też królowi Jordanii wsparcie w walce z pandemią koronawirusa COVID-19 - przekazała KPRP.

 

Według komunikatu polskie instytucje i organizacje pozarządowe realizują w Jordanii w szereg misji humanitarnych. "W ostatnich latach zrealizowano ok. 20 projektów o łącznej wartości ponad 1,2 mln euro. Polska wspiera w Jordanii głównie sektor medyczny, szkolnictwo oraz ludność borykającą się z ciężarem kryzysu uchodźczego z Syrii" - podkreślono.

 

ZOBACZ: Prezydent Duda rozmawiał z królem Jordanii o sytuacji na Bliskim Wschodzie

 

KPRP zaznaczyła, że jest to druga wizyta oficjalna jordańskiego monarchy w Polsce. Przypomniano, że prezydent Duda spotkał się z królem Abdullahem II na marginesie Zgromadzenia Ogólnego ONZ w 2015 roku, a rok później król Jordanii przebywał w Polsce z wizytą nieoficjalną. "Przekazane przez niego zaproszenie zaowocowało złożeniem przez prezydenta Dudę oficjalnej wizyty w Jordanii w 2016 roku. Do ponownego spotkania prezydenta Dudy z królem Abdullahem II doszło na marginesie szczytu ekonomicznego w Davos w 2018 roku" - czytamy.

pdb/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie