"Teza o malejącej roli premiera jest absurdalna". Łukasz Schreiber w "Gościu Wydarzeń"

Polska
"Teza o malejącej roli premiera jest absurdalna". Łukasz Schreiber w "Gościu Wydarzeń"
Polsat News
Minister Łukasz Schreiber

- Teza opozycji o malejącej roli premiera Mateusza Morawieckiego jest absurdalna - powiedział minister Łukasz Schreiber w programie "Gość Wydarzeń". - Zmiany w rządzie nie są niczym zaskakującym, w każdym gabinecie do nich dochodzi - dodał, odnosząc się do rekonstrukcji rządu.

Prezydent Andrzej Duda na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego dokonał we wtorek zmian w składzie Rady Ministrów. Wicepremierem oraz ministrem rolnictwa został Henryk Kowalczyk, ministrem sportu i turystyki - Kamil Bortniczuk, ministrem klimatu - Anna Moskwa, ministrem funduszy i polityki regionalnej - Grzegorz Puda, a Piotr Nowak ministrem rozwoju i technologii.

- Zmiany w rządzie nie są niczym zaskakującym, w każdym gabinecie do nich dochodzi - skomentował Łukasz Schreiber.

 

WIDEO: Łukasz Schreiber w "Gościu Wydarzeń"

Zmiany w rządzie były zapowiadane przez Zjednoczoną Prawicę, odkąd skład Rady Ministrów opuścił wicepremier Jarosław Gowin, który odszedł z rządu - z funkcji wicepremiera oraz ministra rozwoju, pracy i technologii - razem z niektórymi współpracownikami, ale ostatecznie większość wiceministrów wywodzących się z ugrupowania byłego wicepremiera pozostała w Zjednoczonej Prawicy przechodząc do klubu parlamentarnego PiS.

 

Łukasz Schreiber zapytany o polityków z Porozumienia Jarosława Gowina, odpowiedział: "Nie możemy ich nazywać zdrajcami, to określenie trochę zbyt przesadne".

Rola premiera Morawieckiego

- Teza opozycji o malejącej roli premiera Mateusza Morawieckiego jest absurdalna - powiedział minister. - Nawet dzisiejsze wydarzenia z Pałacu Prezydenckiego przeczą tej tezie. Grzegorz Puda pozostał w rządzie, został ministrem funduszy i polityki regionalnej - dodał.

 

ZOBACZ: Afera mailowa. Premier Mateusz Morawiecki: coraz więcej wskazuje na służby ze wschodu

 

Rekonstrukcja rządu objęła także funkcję ministra klimatu i środowiska. Dotychczas tę funkcję pełnił Michał Kurtyka. Zastąpiła go Anna Moskwa. Łukasz Schreiber zapytany o to, czy odejście Michała Kurtyki to zapłata za sprawę kopalni w Turowie, skomentował: "nie odbierałbym tego tak, że minister Kurtyka zapłacił za Turów. Pan minister decyzję o odejściu z rządu podejmował już dużo wcześniej, zanim sprawa Turowa stała się sprawą medialną".

 

- Pani minister Anna Moskwa jest świetnym fachowcem, osobą, która już była w rządzie, cieszę się, że mogłem dziś witać ją w składzie Rady Ministrów - dodał.

Słowa Morawieckiego w "Financial Times" 

Premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z dziennikiem "Financial Times" ostrzegł, że jeśli KE "rozpocznie trzecią wojnę światową", wstrzymując obiecane Polsce pieniądze, będzie "bronił naszych praw wszelką bronią". Schreiber zapytany o to, czy premier nie powiedział za dużo, stwierdził: "jakbyśmy posłuchali prominentnych polityków europejskich, chociażby z debaty w Parlamencie Europejskim poświęconej Polsce, usłyszelibyśmy szereg słów wypowiadanych w dużo bardziej agresywnym tonie, w stosunku nie tylko do władz Polski, ale w ogóle skierowanych do naszego kraju".

 

ZOBACZ: Morawiecki w "Financial Times" o III wojnie światowej. Tusk: świat zdębiał

 

W programie "Gość Wydarzeń" prowadzący rozmawiał także z Krzysztofem Gawkowskim z Lewicy.

 

Poprzednie odcinki programu "Gość Wydarzeń" można obejrzeć tutaj

an / Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie