Nowa ustawa o obronie ojczyzny. Świadczenia motywacyjne dla żołnierzy

Polska
Nowa ustawa o obronie ojczyzny. Świadczenia motywacyjne dla żołnierzy
Twitter/Mariusz Błaszczak
Nowa ustawa o obronie ojczyzny. Świadczenia motywacyjne dla żołnierzy

Nowa ustawa o obronie ojczyzny została zaprezentowana przez wicepremiera ds. bezpieczeństwa Jarosława Kaczyńskiego oraz ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka. Zapowiedział on wprowadzenie nowego świadczenia motywacyjnego dla żołnierzy. Dla tych, którzy zdecydują się zostać w służbie po 25 latach przewidziano 1,5 tys. zł, a po 28 latach 2,5 tys.

Szef MON podczas konferencji, na której zaprezentowano założenia nowej ustawy o obronie ojczyzny, zaznaczył, że jest to analogiczne rozwiązanie, jak w przypadku funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej czy Służby Więziennej.

 

W ubiegłym roku wprowadzono dla tych służb taki dodatek motywacyjny w wysokości 1,5 tys. zł brutto po 25 latach służby i 2,5 tys. zł po 28,5 latach.

Zmiany w wojsku: Błaszczak o szczegółach 

- Zależy nam na tym, żeby doświadczeni żołnierze zawodowi, jeśli zdrowie im pozwala, dalej mogli pełnić swoją służbę - mówił Błaszczak.

Szef MON zapewnił, że wszystkie dotychczasowe uprawnienia żołnierzy Wojska Polskiego, zostaną zachowane.

Jako kolejną zmianę, wprowadzaną projektem, Błaszczak wymienił także możliwość wypłacenia odprawy mieszkaniowej z najbardziej korzystnego okresu służby, który wskaże sam żołnierz.

Zmiany w wojsku. Wyższe uposażenia

Według ministra obrony obecne procedury rekrutacyjne "wciąż są zbyt skomplikowane", dlatego droga kandydata do służby zostanie uproszona. Zmiany mają też usprawnić obsadzanie etatów. - Zdarza się, że mimo wakatu, żołnierz nie trafia do zawodowej służby wojskowej, chcemy ten problem rozwiązać – powiedział Błaszczak.

 

Kwalifikację wojskową ma organizować MON, co ma uprościć wstąpienie do armii osobom podlegającym kwalifikacji. - Myślę, że to szansa związania życia z Wojskiem Polskim dla wielu spośród młodych ludzi, którzy jeszcze nie zdecydowali, co chcą robić w przyszłości – powiedział.

 

ZOBACZ: Usnarz Górny. Agresywni migranci zaatakowali żołnierzy na granicy. Dwóch funkcjonariuszy w szpitalu

 

Według planów MON dobrowolna służba wojskowa ma się kończyć po 28-dniowym szkoleniu przysięgą, szeregowy ma po zaprzysiężeniu otrzymywać 4400 zł brutto. Także po 11-miesięcznym szkoleniu specjalistycznym uposażenie ma być takie jak uposażenie szeregowego, czyli 4400 zł brutto.

 

Minister dodał, że w związku z planowanymi od przyszłego roku podwyżkami uposażenie wzrośnie, a w przypadku młodych ludzi spełniających kryterium wieku (do 26. roku życia) będzie także zwolnione z podatku PIT.

Zmiany w wojsku. Błaszczak: będą podwyżki 

Szef MON informował o wyższych pensjach dla żołnierzy przed kilkoma dniami w mediach społecznościowych. 

 

"Będą kolejne podwyżki dla żołnierzy! Jednym z naszych priorytetów jest zapewnienie godnych warunków służby w Siłach Zbrojnych RP. Dlatego zdecydowałem o podwyższeniu uposażenia żołnierzy w przyszłym roku o ponad 600 zł." - informował Błaszczak.

 

dsk / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie