Hiszpania. Znaleziono skamieniałe jaja dinozaura. Są dobrze zachowane

Technologie
Hiszpania. Znaleziono skamieniałe jaja dinozaura. Są dobrze zachowane
Universidad de Zaragoza
Ze wstępnej analizy wynika, że znalezione przez naukowców jaja należały do tytanozaurów.

Zespół portugalskich, hiszpańskich i niemieckich paleontologów znalazł w północno-wschodniej Hiszpanii skamieniałe jaja dinozaura. Znajdowały się w dużym gnieździe, zachowanym wewnątrz skał.

Ekipa kierująca badaniami wywodzi się z uniwersytetu w Saragossie. Jak poinformowali w komunikacie tamtejsi paleontolodzy, podczas rozpoczętych w 2020 r. poszukiwań w miejscowości Loarre, w prowincji Huesca, udało się znaleźć w sumie ponad 100 jaj.

 

ZOBACZ: Chiny: odkryto skamielinę skorpiona morskiego wielkości psa. Może mieć 435 mln lat

 

Stanowisko, w obrębie którego we wrześniu odkryto kolejnych 12 dobrze zachowanych jaj dinozaura, stanowi jedno z miejsc największego ich nagromadzenia w skali Europy. Wiek odkrytych gniazd naukowcy szacują na 68 mln lat.

 

Ze wstępnej analizy wynika, że znalezione przez naukowców jaja należały do tytanozaurów, czyli grupy zauropodów żyjących od późnej jury do końca kredy. Te roślinożerne dinozaury były jednymi z największych zwierząt w dziejach Ziemi.

Nietypowy sposób prac

Autorzy badania wyjaśnili, że wydobycie skamieliny z jajami zauropoda odbyło się w sposób "mało typowy dla prac paleontologicznych": przy użyciu koparki. Sprecyzowali, że skamieliny z wyciętego bloku skalnego będą w najbliższych tygodniach analizowane w laboratorium.

 

ZOBACZ: Skamieniałe genitalia sprzed 50 milionów lat. "Pozwolą zbadać ewolucję gatunku"

 

- Oczekujemy, że w trakcie najbliższych badań uda nam się znaleźć embriony dinozaurów wewnątrz jaj - zapowiedział uczestnik badania, hiszpański paleontolog Miguel Moreno Azanza.

 

W zespole, który odkrył skamieliny jaj dinozaura, dominują pracownicy uniwersytetu w Saragossie oraz Uniwersytetu Nowego w Lizbonie. W sumie w skład ekipy badawczej wchodzi 25 osób, w tym kilku paleontologów z Niemiec.

rsr/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie