Chiny: odkryto skamielinę skorpiona morskiego wielkości psa. Może mieć 435 mln lat

Świat
Chiny: odkryto skamielinę skorpiona morskiego wielkości psa. Może mieć 435 mln lat
english.nigpas.cas.cn
Odkryto skamielinę skorpiona morskiego wielkości psa datowaną na ok. 435 mln lat

W Chinach odkryto skamielinę skorpiona morskiego wielkości psa, którą datuje się na około 435 mln lat - poinformował w czwartek szwajcarski dziennik "Le Matin". Publikacja dotycząca skamieliny ukazała się w na łamach periodyku naukowego "Science Bulletin".

Paleontolodzy uważają, że znaleziony pajęczak nazwany terropterus xiushanensis był najbliżej związany z żyjącymi dziś skrzypłoczami (stawonogami).

 

Morski skorpion wielkości około 1 metra żyjący w epoce syluru, miał kolczaste szczypce, którymi "prawdopodobnie zwierzę łapało swoją zdobycz" - przekazał współautor publikacji Bo Wang z instytutu geologii w Nankinie.

"Dziwaczne zwierzęta"

"Nasza wiedza w zakresie tych dziwacznych zwierząt jest ograniczona jedynie do czterech gatunków z dwóch rodzajów opisanych 80 lat temu. (Chodzi o) mixopterus kiaeri z Norwegii, mixopterus multispinosus z Nowego Jorku, mixopterus simonsoni z Estonii i lanarkopterus dolichoschelus ze Szkocji" - napisał w publikacji Wang wraz z współpracownikami.

 

english.nigpas.cas.cn

 

 

"Znalezisko jest najstarszym, a za razem pierwszym z czterech dotychczas znanych gatunków, który pochodzi z Gondwany (części wielkiego superkontynentu o nazwie Pangea)" - dodano.

 

"Przyszłe prace (geologiczne) w Azji mogą przynieść nowe znaleziska podobnych gatunków (...)" - przewidują badacze.

msl/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie