"Pingwin potwór". Odnaleziono skamieliny ptaka wielkości człowieka

Technologie
"Pingwin potwór". Odnaleziono skamieliny ptaka wielkości człowieka
Mat. prasowe

Zespół naukowców odkrył w Nowej Zelandii skamieniałe kości Crossvallia waiparensis - mierzącego ok. 1,6 m wzrostu i ważącego ok. 80 kg pingwina, który żył od 56 do 66 mln lat temu. To największy pingwin w historii - zdecydowanie większy od pingwina cesarskiego, który żyje na Antarktydzie i osiąga 1,2 metra, a waży 70-80 kg. Naukowcy, z racji rozmiarów, nazwali go "pingwinem potworem".

Kości pingwina zostały odkryte przez paleontolożkę amatorkę Leigh Love w 2018 roku w północnej części regionu Canterbury w Nowej Zelandii. Następnie badali je naukowcy z muzeum Canterbury w nowozelandzkim Christchurch oraz z muzeum historii naturalnej Senckenberg we Frankfurcie nad Menem.

 

Ustalili oni, że skamieniałe kości należą do nowego gatunku pingwina, największego z dotychczas znalezionych, z rodziny Crossvallia, która już wyginęła. Jego najbliższym krewnym jest Crossvallia unienwillia, prehistoryczny pingwin, którego skamieniały szkielet znaleziono w 2000 roku na Antarktydzie. 

 

Zdaniem naukowców świadczy to o kontakcie Nowej Zelandii z Antarktydą dziesiątki milionów lat temu. - Gdy żył gatunek Crossvallia Nowa Zelandia i Antarktyda były inne niż dziś. Obie były cieplejsze, na Antarktydzie rosły lasy - mówi dr Paul Scofield, starszy kurator w muzeum Canterbury. 

 

 

Kości nóg pingwina świadczą, że dużo lepiej pływał niż chodził. Mógł mieć problemy z pełnym wyprostowaniem.

 

Nowa Zelandia słynie z wymarłych, ogromnych zwierząt. W zamierzchłych czasach żyły tam m.in.: największa na świecie papuga, ogromne orły, wielkie nietoperze, ptak moa oraz inne duże pingwiny. 

jm/grz/ polsatnews.pl, NBC News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie