Hiszpania. Rząd odda pieniądze obywatelom, których ukarano za łamanie obostrzeń

Świat
Hiszpania. Rząd odda pieniądze obywatelom, których ukarano za łamanie obostrzeń
Polsatnews.pl
Hiszpański Trybunał Konstytucyjny uznał, że rząd niezgodnie z prawem zakazał mieszkańcom opuszczania domów

Rząd Hiszpanii ogłosił w piątek, że zwróci pieniądze obywatelom, którzy zostali ukarani mandatami za nieprzestrzeganie obostrzeń przeciwepidemicznych. Chodzi o okres między marcem a czerwcem 2020 r. Okazało się, że obowiązujące wtedy restrykcje wprowadzono nielegalnie.

Decyzja centrolewicowego gabinetu jest konsekwencją orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, który w lipcu br. orzekł, że przymusowa izolacja społeczna na początku pandemii została wprowadzona niezgodnie z ustawą zasadniczą. 

 

ZOBACZ: Chiny. Media: ognisko COVID-19 wstrzymało prace nad rakietą kosmiczną

 

Wówczas władze w Madrycie tłumaczyły, że surowe restrykcje wprowadza w ramach stanu zagrożenia epidemicznego podczas pierwszej fali Covid-19.

Zwrotem pieniędzy zajmie się specjalny zespół

Hiszpański rząd szacuje, że w okresie tym wystawiono w kraju ponad 1,1 mln mandatów za nieprzestrzeganie przepisów przeciwepidemicznych, głównie za nieuzasadnione opuszczanie domów.

 

Jak potwierdziło w piątek ministerstwo polityki terytorialnej i służb publicznych, w najbliższych dniach utworzony zostanie zespół, który zajmie się zwrotem pieniędzy.

 

Zgodnie z przepisami, które rząd ogłosił w połowie marca 2020 r., a zatwierdził parlament, nakaz pozostania w domu obowiązywał wszystkich obywateli z wyjątkiem osób udających się do pracy, lekarza, banku lub w celu nabycia podstawowych towarów.

wka/PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie