Chiny. Media: ognisko COVID-19 wstrzymało prace nad rakietą kosmiczną

Technologie
Chiny. Media: ognisko COVID-19 wstrzymało prace nad rakietą kosmiczną
Pixabay/WikiImages
Nowe ognisko COVID-19 na północy Chin wpływa na program kosmiczny ChRL, wstrzymując prace nad rakietą

Nowe ognisko COVID-19 na północy Chin wpływa na program kosmiczny ChRL, wstrzymując prace nad rakietą do wynoszenia satelitów Kuaizhou 1A. Zespół testujący rakietę został umieszczony w "półlockdownie" – podał w środę dziennik "South China Morning Post".

Chińskie władze stosują zasadę „zero covid” i stanowczo reagują nawet na pojedyncze przypadki zakażeń, by nie dopuścić do nawrotu pandemii na szeroką skalę. Najnowsze ograniczenia wprowadzono po wykryciu infekcji m.in. w regionach Gansu, Mongolia Wewnętrzna i Shanxi.

 

ZOBACZ: Chiny. Wyrok śmierci za spalenie byłej żony, blogerki, podczas transmisji na żywo

 

Wszyscy członkowie zespołu testującego rakietę Kuaizhou 1A zostali umieszczeni "w kryzysowym stanie półlockdownu". "Zgodnie z przepisami kosmodromu Jiuquan i lokalnego rządu prace związane z piątą rakietą Kuaizhou 1A zostały zawieszone" – oświadczyła firma Expace Technology, filia państwowej Chińskiej Korporacji Nauki i Przemysłu Kosmicznego.

Najnowsza rakieta czeka na wyznaczenie daty startu

Według "SCMP" członkowie zespołu zostali skierowani do hoteli i wyznaczono im konkretne pory posiłków, by uniknąć ich kontaktów z innymi osobami. Ochotnicy z zespołu zorganizowali również masowe testy przesiewowe i pomiary temperatury – podał hongkoński dziennik.

 

Rakiety Kuaizhou 1A wyniosły już na orbitę kilka satelitów obserwacyjnych Ziemi. Najnowsza taka rakieta, mająca 20 metrów długości, została już zbudowana i czeka na wyznaczenie daty startu – informowała we wrześniu firma Expace.

 

ZOBACZ: Korea Północna przeprowadziła test rakiet balistycznych

 

Najnowsze infekcje w Chinach wiązane są z grupą turystów z Szanghaju, którzy odwiedzili w październiku między innymi Gansu, Mongolię Wewnętrzną i miasto Xian, stolicę prowincji Shanxi. W tym mieście wykryto u nich zakażenie koronawirusem. Nie jest jasne, w jaki sposób się zakazili.

 

Poprzedniej doby w Chinach kontynentalnych potwierdzono 30 nowych zachorowań na Covid-19, w tym 17 przypadków, w których do zakażenia doszło na terenie kraju – poinformowała w środę państwowa komisja zdrowia. Odnotowano również 22 nowe infekcje bezobjawowe, w tym cztery lokalne.

aml / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie