USA. Meghan Markle apeluje do Kongresu USA o wprowadzenie płatnych urlopów rodzicielskich

Świat
USA. Meghan Markle apeluje do Kongresu USA o wprowadzenie płatnych urlopów rodzicielskich
Reuters
Meghan Markle apeluje do Kongresu USA

Meghan Markle wzywa amerykański Kongres do wprowadzenia płatnych urlopów rodzicielskich. Stany Zjednoczone są jedynym rozwiniętym krajem, który tego nie gwarantuje. - Płatny urlop powinien być obowiązującym w kraju prawem, a nie zależeć od pracodawcy - mówi Meghan Markle.

Żona brytyjskiego księcia Harry'ego i matka dwojga dzieci zaapelowała o przyznanie tych świadczeń w liście do przewodniczącej Izby Reprezentantów Nancy Pelosi i szefa większości demokratycznej w Senacie Charlesa Schumera.

 

ZOBACZ: Ogromna oglądalność pogrzebu księcia Filipa. Wyższa niż ślubu Harry'ego i Meghan

 

Zbiegło się to z postulatem 15 przedstawicieli Partii Demokratycznej w wyższej izbie Kongresu, aby prezydent Joe Biden, a także Pelosi i Schumer uwzględnili projekt rodzinnego i zdrowotnego płatnego urlopu w ustawie budżetowej tzw. reconciliation bill. Umożliwiłoby to Demokratom w Senacie m.in. na ustalenie wydatków na świadczenia z ominięciem obstrukcji parlamentarnej (filibuster) ze strony Republikanów i konieczności zdobycia dla uchwalenia ustawy 60 z 100 senackich głosów.

Meghan Markle o trudnych wyborach rodzicielskich

- Nie jestem wybranym urzędnikiem i nie jestem politykiem. Jestem, jak wiele osób, zaangażowaną obywatelką i rodzicem. (…) Jak niewielu rodziców, nie zostaliśmy skonfrontowani z twardą rzeczywistością albo spędzenia tych pierwszych kilku krytycznych miesięcy z naszym dzieckiem, albo powrotu do pracy. Wiedzieliśmy, że możemy zabrać ją do domu i na tym ważnym (i świętym) etapie poświęcić wszystko naszym dzieciom i naszej rodzinie – przyznała w korespondencji Meghan, która w czerwcu urodziła córkę.

 

ZOBACZ: Meghan Markle urodziła córeczkę. Nosi imiona Elżbiety II i księżnej Diany

 

Argumentowała, że Amerykanie nie powinni stać w obliczu trudnych decyzji, czy np. poświęcić się dziecku kosztem utraty pracy.

 

- Żadna rodzina nie powinna musieć wybierać między zarabianiem na życie a możliwością opieki nad swoim dzieckiem (lub ukochaną osobą, lub sobą samym, co byłoby realne dzięki kompleksowemu planowi płatnych urlopów) – oceniła Meghan, która urodziła się w USA i ma za sobą karierę aktorską.

"Urlop rodzicielskim prawem"

Dodała, że zdaje sobie sprawę z politycznych uwarunkowań wiążących się ze spornym w USA problemem.

 

- Ale tu nie chodzi o prawicę czy lewicę. Chodzi o to, co jest dobre, a co złe – cytuje księżną portal The Hill.

 

Zdaniem Meghan płatny urlop powinien być obowiązującym w kraju prawem, a nie zależeć od pracodawcy lub przysługiwać tylko mieszkańcom kilku amerykańskich stanów, gdzie takie świadczenia istnieją.

 

The Hill przypomina, że książę Harry i księżna Meghan zdystansowali się od brytyjskiej rodziny królewskiej. Mieszkają w Kalifornii z dziećmi, dwuletnim Archiem oraz czteromiesięczną Lilibet.

wys/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie