Hiszpania. 2 tys. budynków zniszczonych po erupcji Cumbre Vieja. "Na wyspie panuje chaos"

Świat
Hiszpania. 2 tys. budynków zniszczonych po erupcji Cumbre Vieja. "Na wyspie panuje chaos"
Reuters
Od 19 września, kiedy wybuchł Cumbre Vieja, ewakuowanych zostało łącznie ponad 7 tysięcy mieszkańców La Palmy.

W ciągu miesiąca od rozpoczęcia erupcji wulkanu Cumbre Vieja na kanaryjskiej wyspie La Palma lawa zniszczyła ponad 2 tysiące budynków - poinformowały we wtorek wieczorem władze regionu.

Z informacji przekazanych mediom przez rząd autonomiczny Wysp Kanaryjskich wynika, że niebawem do Oceanu Atlantyckiego dotrze kolejny strumień magmy wulkanicznej.

 

ZOBACZ: Hiszpania. Intensywny wypływ lawy z Cumbre Vieja. Nowy otwór w wulkanie

 

W związku ze spodziewaną emisją toksycznych gazów wskutek kontaktu lawy z wodą kanaryjskie służby zapowiedziały konieczność ewakuacji kolejnych miejscowości.

Od 19 września, kiedy wybuchł Cumbre Vieja, ewakuowanych zostało łącznie ponad 7 tysięcy mieszkańców La Palmy.

 

Hiszpańska żandarmeria podała, że wśród osób, które zostały uratowane, są ciekawscy oraz turyści, którzy lekkomyślnie zbliżyli się do miejsc, gdzie płynie magma.

Kiedy zakończenie erupcji?

We wtorek z niebezpiecznego terenu zabrano cztery przygodne osoby, zaś w poniedziałek zawrócono statek z turystami, który zbliżył się do miejsca stykania się magmy wulkanicznej z Oceanem Atlantyckim.

 

ZOBACZ: Erupcja wulkanu Cumbre Vieja. Wulkaniczny pył dotarł nad Polskę

 

Dziennik "Canarias7" wskazuje, że miesiąc po erupcji wulkanu na wyspie panuje chaos: część dróg w południowo-zachodniej La Palmy jest nieprzejezdnych, a na lotnisku większość lotów jest opóźnionych lub odwołanych.

 

Tymczasem wulkanolodzy twierdzą, że wraz z wysokim poziomem sejsmiczności rejonu Cumbre Vieja zakończenie erupcji wulkanu nie nastąpi szybko. Wskazują, że w ciągu ostatniej doby w jego okolicach zanotowano blisko 50 trzęsień ziemi.

rsr / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie