Erupcja wulkanu Cumbre Vieja. Wulkaniczny pył dotarł nad Polskę

Polska
Erupcja wulkanu Cumbre Vieja. Wulkaniczny pył dotarł nad Polskę
PAP/EPA/MAXAR TECHNOLOGIES HANDOUT
Erupcja wulkanu trwa od 19 września

​W czwartek wieczorem nad Polskę dotarł wulkaniczny pył, który wydobył się z wulkanu Cumbre Vieja na wyspie La Palma. Jak donosi Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS) chmura dwutlenku siarki przemieszcza się na północny-wschód. Czy jest bezpieczna?

O tym, że w czwartek wieczorem nad północno-zachodnią Polskę dotrze chmura dwutlenku siarki z wulkanu Cumbre Vieja informował IMGW. Zgodnie z prognozami chmura przemieszczała się równoleżnikowo i w piątek rano dotarła nad północno-wschodnią Polskę.

 

Z map publikowanych przez Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS) wynika, że stężenie dwutlenku siarki z niewielkimi wyjątkami będzie podobne na terenie całego kraju. Nie jest ono jednak wysokie, dlatego nie należy się spodziewać dużego wzrostu zanieczyszczenia powietrza. 

 

Od środowego wieczora na kanaryjskiej La Palmie, gdzie od 19 września trwa erupcja wulkanu Cumbre Vieja, zanotowano ponad 50 trzęsień ziemi. Wraz ze zwiększeniem sejsmiczności na wyspie lokalne władze przeprowadziły kolejne ewakuacje mieszkańców.

Jak podały we czwartek rano kanaryjskie władze, w sumie poza swoimi domami przebywa już ponad 7000 rezydentów wyspy, z których 700 to osoby, które musiały opuścić swoje domy z powodu zagrożenia lawą.

Nasilenie wstrząsów sejsmicznych

Według hiszpańskiego Krajowego Instytutu Geograficznego (IGN) największą siłę, przekraczającą 4,5 stopnia w skali Richtera, miał wstrząs, którego epicentrum znajdowało się w rejonie miejscowości Villa de Mazo. Trzęsienie ziemi zanotowano tam po godz. 2:00 w czwartek.

 

ZOBACZ: La Palma. Drony ratują psy uwięzione wśród lawy z wulkanu Cumbre Vieja

 

Zdaniem ekspertów IGN nasilenie wstrząsów sejsmicznych występuje praktycznie na terenie całej wyspy. Dotyczy także terenów oddalonych od krateru Cumbre Vieja.

W środę na La Palmę przybył premier Hiszpanii Pedro Sanchez. Podczas spotkania z lokalnymi władzami obiecał wsparcie finansowe dla poszkodowanych przez wulkan w wysokości ponad 300 mln euro.

 

Z kolei rząd wspólnoty autonomicznej Wysp Kanaryjskich podał, że w najbliższych dniach rozdzieli pomiędzy ewakuowane rodziny co najmniej 40 domów zastępczych.

dsk/Interia
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie