Hiszpania. Intensywny wypływ lawy z Cumbre Vieja. Nowy otwór w wulkanie

Świat
Hiszpania. Intensywny wypływ lawy z Cumbre Vieja. Nowy otwór w wulkanie
Reuters/Twitter/INVOLCAN
Scenariusz szybkiego uspokojenia Cumbre Vieja jest obecnie mało realny.

W aktywnym od września wulkanie Cumbre Vieja pojawił się nowy otwór, z którego intensywnie wypływa lawa - podał w piątek wieczorem Instytut Wulkanologii Wysp Kanaryjskich. Nowe źródło lawy pojawiło się na południowy wschód od krateru.

Według specjalistów z ośrodka naukowego kolejny otwór z wydostającą się magmą wulkaniczną świadczy o tym, że scenariusz szybkiego uspokojenia Cumbre Vieja jest obecnie mało realny.

 

ZOBACZ: Erupcja wulkanu Cumbre Vieja. Wulkaniczny pył dotarł nad Polskę

 

Pracujący na La Palmie wulkanolodzy potwierdzili, że w ostatnich godzinach zwiększyło się drastycznie wydzielanie lawy przez Cumbre Vieja. Zastrzegli jednak, że pojawienie się nowego strumienia magmy wulkanicznej nie stanowi jeszcze zagrożenia dla lokalnych populacji.

Eksperci szacują, że w ciągu ostatniej doby lawa zajęła ponad 50 hektarów terenów na La Palmie, a łączna powierzchnia pokrytego przez magmę terenu to blisko 740 hektarów.

Magma zniszczyła 1800 budynków

Tymczasem lokalne władze, powołując się na zdjęcia satelitarne, twierdzą, że do piątkowego wieczora wulkaniczna magma zniszczyła na La Palmie ponad 1800 budynków.

 

ZOBACZ: La Palma. Drony ratują psy uwięzione wśród lawy z wulkanu Cumbre Vieja

 

Zapowiedziały też, że wraz z nasilająca się erupcją wulkanu w najbliższych godzinach należy spodziewać się pogorszenia jakości powietrza na wyspie.

 

Kanaryjski rząd podał w piątek wieczorem, że w kilku miejscach wyspy wojsko prowadzi prace służące usuwaniu wulkanicznych popiołów z miejsc użyteczności publicznej.

rsr / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie