Nowa Zelandia. Auckland przedłuża lockdown. Miasto zostało odcięte od reszty kraju

Świat
Nowa Zelandia. Auckland przedłuża lockdown. Miasto zostało odcięte od reszty kraju
Reuters
Wykryto 33 nowe przypadki Delty w Auckland.

W największym mieście Nowej Zelandii, Auckland, lockdown zostanie wydłużony do 21 września - poinformowała w poniedziałek premier tego kraju Jacinda Ardern. Decyzja podyktowana jest walką z wysoce zakaźnym wariantem koronawirusa Delta.

W poniedziałek wszystkie 33 nowe przypadki Delty wykryto właśnie w tym mieście. Oznacza to wzrost liczby nowych przypadków od weekendu, kiedy zanotowano 20 i 23 infekcje. Miasto pozostaje praktycznie odcięte od reszty kraju, gdzie restrykcje poluzowano.

 

ZOBACZ: Jeden przypadek koronawirusa. Cała Nowa Zelandia w lockdownie

 

- To jasne, że transmisja wirusa nie jest powszechna w Auckland, ale tak długo, jak będą pojawiać się nowe przypadki, istnieje ryzyko - mówiła Ardern na konferencji prasowej.

 

Nowa Zelandia od wielu miesięcy prawie nie notowała nowych przypadków Covid-19, aż do połowy sierpnia, kiedy liczba nowych infekcji zaczęła intensywnie rosnąć w związku z bardziej zaraźliwym wariantem Delta. 17 sierpnia wprowadzono lockdown.

Sytuacja w Nowej Zelandii

Agencja Reutera przypomina, że Nowa Zelandia zamknęła swoje granice na początku pandemii Covid-19 w marcu 2020 roku i przez większość czasu radziła sobie dobrze z koronawirusem.

 

ZOBACZ: Tysiące Australijczyków wyszły na ulice. Nie chcą już dłużej lockdownu

 

Od początku kryzysu sanitarnego w całym kraju zarejestrowano jedynie 3593 infekcje oraz 27 związanych z Covid-19 zgonów.

 

Pomimo to premier Ardern była krytykowana za powolną kampanię szczepionkową. W Nowej Zelandii o populacji 5,1 mln w pełni zaszczepione przeciw Covid-19 jest 34 proc. społeczeństwa

rsr/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie