Andrzej Ryś: wirus w Europie wciąż nie jest pod kontrolą. W kilku krajach widać wyraźne wzrosty

Polska
Andrzej Ryś: wirus w Europie wciąż nie jest pod kontrolą. W kilku krajach widać wyraźne wzrosty
Polsat News
Andrzej Ryś

- Czwarta Fala pandemii ma bardzo różny przebieg w zależności od krajów. Widać, że szczepienia działają, jednak wciąż ważne jest zachowanie dystansu społecznego i noszenie maseczek - powiedział Andrzej Ryś, dyrektor ds. systemów opieki zdrowotnej w Komisji Europejskiej, w rozmowie z Marcinem Fijołkiem w programie "Gość Wydarzeń".

- Nie można jeszcze powiedzieć, że czwarta fala pandemii jest w odwrocie. Gdyż wciąż w kilku państwach widać trend wzrostowy - powiedział w Polsat News Andrzej Ryś, dyrektor ds. systemów opieki zdrowotnej w Komisji Europejskiej. Dodał, że Komisja bacznie obserwuje przebieg pandemii w każdym kraju. 


Jak dodał, im więcej się szczepimy, tym bardziej spłaszcza się liczba hospitalizacji. - To pokazują różne badania. Musimy się szczepić. Widać to na przykładzie Izraela, który jest teraz najbardziej badanym społeczeństwem na świecie - zaznaczył.

Nowy wariant wirusa

- Wariant delta osiągnął zgodnie z przewidywaniami ekspertów pułap wysycenia zakażeń i w tym momencie dominuje w UE. Na szczęście obecne szczepionki okazały się wystarczająco skuteczne - przekazał Andrzej Ryś. Jak dodał, firmy farmaceutyczne są gotowe do zmiany wariantu wirusa i wiedzą, jak modyfikować szczepionkę. - Jesteśmy na to przygotowani - powiedział.

 

ZOBACZ: Rekordowe zainteresowanie przepustkami sanitarnymi we Włoszech

 

Przewodnicząca Ursula von der Leyen już we wrześniu 2020 roku zapowiedziała stworzenie trzech filarów obrony przed ewentualnymi pandemiami. - Po pierwsze, zreformowaliśmy sposób działania EMA, by można było szybciej zatwierdzać i wprowadzać nowe lekki przeciwko pandemii - przekazał Andrzej Ryś.

 

WIDEO: Kolejne mutacje mogą obniżyć skuteczność szczepionki. "Jesteśmy na to przygotowani"

 

 

Drugim filarem, o którym mówił dyrektor, jest reforma i poprawienie działania Europejskiego Centrum Chorób Zakaźnych w Sztokholmie.

 

Jako trzeci filar Andrzej Ryś przekazał o stworzeniu nowej organizacji w ramach Komisji Europejskiej - HERA

 

- W październiku powstała nowa organizacja, która jest częścią Komisji Europejskiej. Ma ona za zadanie przygotowanie UE do ewentualnych następnych pandemii czy sytuacji zagrożenia życia populacji europejskiej. Drugim jej zadaniem jest np. kontraktowanie przyszłych szczepionek, nowych leków, tworzenie sieci współpracy przemysłu, by szybciej móc produkować nowe medykamenty - tłumaczył Ryś.

 

Jak dodał dyrektor, na ten moment UE jest w dobrej sytuacji, gdyż ponad połowa szczepionek na świecie jest produkowanych w Europie. - Ponad połowa szczepionek z Europy w tym momencie jest eksportowana za granicę - przekazał Ryś.

HERA: odpowiedź na przyszłe zagrożenia

Jak można przeczytać na stronie internetowej Komisji Europejskiej, "HERA jest odpowiedzią UE na konieczność zarówno przewidywania stanów zagrożenia, jak i zarządzania nimi – powiedział wiceprzewodniczący KE Margaritis Schinas. Europejski Urząd ds. Gotowości i Reagowania na wypadek Stanu Zagrożenia Zdrowia rozpoczyna działanie, stając się kluczowym filarem Europejskiej Unii Zdrowotnej".

 

ZOBACZ: Holandia. Rząd obniży podatki. Aby zrekompensować podwyżki za energię

 

Komisja Europejska uruchomiła Europejski Urząd ds. Gotowości i Reagowania na wypadek Stanu Zagrożenia Zdrowia w celu zapobiegania stanom zagrożenia zdrowia, wykrywania ich i szybkiego reagowania na nie. HERA ma przewidywać zagrożenia i potencjalne kryzysy zdrowotne dzięki gromadzeniu informacji i tworzeniu niezbędnych zdolności reagowania.

 

Gdy wystąpi stan zagrożenia, HERA zapewni opracowanie, produkcję i dystrybucję leków, szczepionek i innych medycznych środków przeciwdziałania – takich jak rękawice i maski – których często brakowało w pierwszej fazie reakcji na koronawirusa.

wys/pdb/Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie