Holandia. Rząd obniży podatki. Aby zrekompensować podwyżki za energię

Biznes
Holandia. Rząd obniży podatki. Aby zrekompensować podwyżki za energię
Ildar Sagdejev / GFDL / Commons
Przeciętne gospodarstwo domowe w Holandii za energię zapłaci ponad 1000 euro rocznie więcej niż obecnie.

Rząd przeznaczył 3,2 miliarda euro, by zrekompensować gospodarstwom domowym wysokie rachunki za energię będące konsekwencją ostatnich podwyżek cen gazu. Pomoc wyniesie ponad 400 euro rocznie na każde z nich.

- Znacząco obniżymy podatek energetyczny, co znajdzie odzwierciedlenie w miesięcznych rachunkach za energię: będą one niższe - powiedziała dziennikarzom sekretarz stanu ds. gospodarczych Dilan Yeşilgöz-Zegerius.

 

ZOBACZ: Złoża gazu ziemnego w Polsce. 73,4 proc. dających się wydobyć znajduje się na Niżu Polskim

 

Holenderski rząd chce dodatkowo przeznaczyć 150 mln euro na ocieplenie domów. Z informacji przekazanej przez minister Yeşilgöz-Zegerius wynika, że pomoc otrzymają także małe i średnie przedsiębiorstwa, które zapłacą niższy podatek energetyczny.

 

Ze względu na rosnące ceny gazu, w zimie, która nadchodzi, rachunek za energię może wzrosnąć średnio o kilkadziesiąt euro miesięcznie – prognozuje dziennik "De Volkskrant".

Będzie jeszcze drożej

W ocenie dziennikarzy sekcji ekonomicznej dziennika "De Telegraaf" będzie jeszcze drożej. W świetle ich wyliczeń przeciętne gospodarstwo domowe zapłaci ponad 1000 euro rocznie więcej niż obecnie.

 

ZOBACZ: USA - Rosja. Waszyngton wezwał Moskwę do zwiększenia dostaw gazu do Europy

 

Działania gabinetu ministrów to dobra wiadomość dla setek tysięcy rodzin, które doświadczają trudności w opłacaniu rachunków za gaz i prąd.

 

Na początku września instytut TNO poinformował o wynikach badania, z których wynikało, iż ponad pół miliona mieszkańców Niderlandów cierpi z powodu tzw. ubóstwa energetycznego.

Ubóstwo energetyczne

Takie gospodarstwa charakteryzują się wysokimi kosztami energii i niskimi dochodami, a użytkowany dom jest zwykle słabo ocieplony. Ze względu na wysokie rachunki za energię ich lokatorzy często mają problemy z ich wyrównywaniem.

 

Zdaniem TNO liczba takich gospodarstw wzrośnie w najbliższym okresie o 170 tys. Prognoza jest związana z wysokimi cenami gazu. "W sumie 700 tys. rodzin może wkrótce nie być w stanie płacić za gaz i energię elektryczną" – czytamy w najnowszej analizie instytutu.

 

Według TNO oczekiwany wzrost ma miejsce w całym kraju, ze znaczącym wzrostem w miastach średniej wielkości, takich jak Arnhem, Deventer, Nijmegen, Tilburg i Maastricht.

rsr / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie