Sejm nie wysłucha informacji wicepremiera Kaczyńskiego nt. stanu cyberbezpieczeństwa państwa

Polska
Sejm nie wysłucha informacji wicepremiera Kaczyńskiego nt. stanu cyberbezpieczeństwa państwa
PAP/Piotr Polak
Prezes PiS Jarosław Kaczyński

Sejm w czwartek nie zgodził się na uzupełnienie porządku obrad o punkt dot. informacji wicepremiera, szefa Komitetu Rady Ministrów ds. Bezpieczeństwa Narodowego i Spraw Obronnych Jarosława Kaczyńskiego na temat stanu cyberbezpieczeństwa państwa, a także szczegółów przeprowadzonego ataku hakerskiego na skrzynkę mailową szefa KPRM Michała Dworczyka.

Za wprowadzeniem tego punktu głosowało 210 posłów, 236 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.

 

ZOBACZ: Budowa zapory na granicy z Białorusią. Sejm zdecydował

 

W połowie września opublikowana została kolejna wiadomość e-mail z roku 2018, mająca pochodzić ze skrzynki szefa KPRM Michała Dworczyka, adresowana do premiera Mateusza Morawieckiego. W mailu Dworczyk miał informować szefa rządu o rozmowach z przedstawicielem Kancelarii Prezydenta Andrzeja Dudy - Pawłem Muchą oraz z prezes TK - Julią Przyłębską o obsadzie stanowiska szefa Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego. To kolejny mail z serii wiadomości mających pochodzić ze skrzynki Dworczyka.

Niejawne obrady Sejmu

Cyberataki były w czerwcu tematem niejawnej części obrad Sejmu, podczas której przedstawiono informację rządu w tej sprawie.

 

W połowie czerwca wicepremier i przewodniczący Komitetu ds. Bezpieczeństwa Narodowego i Spraw Obronnych opublikował oświadczenie, w którym stwierdził, że najważniejsi polscy urzędnicy, ministrowie, posłowie różnych opcji politycznych byli przedmiotem ataku cybernetycznego z terenu Federacji Rosyjskiej. Powołał się przy tym na informacje Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Służby Kontrwywiadu Wojskowego. Premier Morawiecki oraz rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn potwierdzili informacje przedstawione przez Kaczyńskiego.

 

ZOBACZ: Sejm odrzucił sprzeciw Senatu wobec zmian w programie "500 plus"

 

Sprawa cyberataków na Polskę zaistniała publicznie, gdy szef KPRM oświadczył na Twitterze, że w związku z doniesieniami dotyczącymi włamania na jego skrzynkę email i skrzynkę jego żony, a także na ich konta w mediach społecznościowych, poinformowane zostały stosowne służby państwowe. Podkreślił jednocześnie, że "w skrzynce mailowej będącej przedmiotem ataku hakerskiego nie znajdowały się żadne informacje, które miały charakter niejawny, zastrzeżony, tajny lub ściśle tajny".

 

Jak wynika z informacji PAP, za kilka miesięcy Kaczyński zrezygnuje ze stanowiska w rządzie.

aml/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie