Sejm. Gadomski: nie możemy mówić, że nie zwiększają się środki na psychiatrię dziecięcą

Polska
Sejm. Gadomski: nie możemy mówić, że nie zwiększają się środki na psychiatrię dziecięcą
PAP/Paweł Supernak
Wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski

Nie możemy mówić, że nie zwiększają się środki na psychiatrię dziecięcą, bo jest wprost odwrotnie – powiedział w czwartek w Sejmie wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski. Przekazał też, że w 2020 r. nakłady na psychiatrię dziecięcą wyniosły 350 mln zł.

W Sejmie przed godz. 15.00 zakończyło się pierwsze czytanie projektu ustawy budżetowej na 2022 r. Posłowie zadawali pytania do projektu.

Podsekretarz stanu w resorcie zdrowia Sławomir Gadomski w odpowiedzi na pytania posłów, przekazał, że w 2015 r. nakłady na ochronę zdrowia wyniosły 74 mld zł. - Dla porównania w 2021 r. wyniosą 120,5 mld zł, a na rok 2022 r. – minimum 133 mld zł, czyli o 60 mld zł więcej niż w 2015 r. – podkreślił.

 

ZOBACZ: Aborcja z zaświadczeniem od psychiatry. "Wada płodu może spowodować szkody na zdrowiu kobiety"

 

Wiceszef MZ poinformował, że w 2020 r. przeznaczono dodatkowo 10 mld zł na zwalczanie epidemii COVID-19, a w 2021 r. – 30 mld zł. Zapowiedział, że w 2022 r. kwota ta będzie nieco niższa i wyniesie ponad 20 mld zł.

 

Gadomski zaznaczył, że w latach 2010-2015 nakłady na ochronę zdrowia w stosunku do PKB malały. Z kolei – według niego – przyjęta przez rząd ścieżka wzrostu nakładów na zdrowie w stosunku do PKB "pokazuje istotność sektora ochrony zdrowia w budżecie".

Reforma psychiatrii dziecięcej

Odnosząc się do zarzutów posłów opozycji dotyczących finansowania psychiatrii dziecięcej, Gadomski ocenił, że "to trudny temat, zaniedbany przez kilka lat przez ministrów zdrowia".

 

- Ale reforma psychiatrii dziecięcej, położenie nacisku na środowiskowe centra zdrowia psychicznego, zakontraktowanie tych centrów w 2019 r., poskutkowały tym, że nakłady w 2019 r. wynosiły 254 mln zł, a w 2020 r. – 350 mln zł. – przekazał. Zapowiedział, że na 2021 r. plan jest większy.

 

ZOBACZ: Stany Zjednoczone. Niewinny bezdomny był przetrzymywany w szpitalu psychiatrycznym

 

- Uwzględniliśmy w budżecie 40 mln zł na program dla psychiatrii dziecięcej, który realizujemy od ubiegłego roku. Nie możemy mówić, że nie zwiększają się środki na psychiatrię dziecięcą, bo jest wprost odwrotnie – zaznaczył Gadomski.

 

Projekt ustawy budżetowej na 2022 r. zakłada, że w przyszłym roku dochody budżetu państwa wyniosą 481,4 mld zł, a wydatki 512,4 mld zł. Deficyt ma wynieść nie więcej niż 30,9 mld zł.

Projekt budżetu

Resort finansów założył, że PKB Polski w 2022 r. wzrośnie o 4,6 proc., a średnioroczna inflacja ukształtuje się na poziomie 3,3 proc. Prognozowane przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w gospodarce narodowej wyniesie w 2022 r. 5922 zł, a spożycie prywatne, w ujęciu nominalnym, wzrośnie o 9,2 proc.

 

Minister finansów Tadeusz Kościński powiedział w czwartek w Sejmie, że przygotowany przez rząd projekt budżetu zapewnia m.in. 5,75 proc. PKB na ochronę zdrowia, środki na kluczowe programy społeczne, jak np. program "Rodzina 500 plus", "Dobry start" czy Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, waloryzację świadczeń emerytalno-rentowych, 2,2 proc. PKB na obronę narodową, wsparcie dla szkolnictwa i nauki, a także środki na inwestycje.

aml/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie