Holandia: parlament wzywa rząd do zablokowania wypłaty pieniędzy z KPO dla Polski

Świat
Holandia: parlament wzywa rząd do zablokowania wypłaty pieniędzy z KPO dla Polski
zdjęcie ilustracyjne, Pixabay/Capri23auto
KPO muszą być zaakceptowane przez wszystkie kraje członkowskie UE

Parlament chce, aby holenderski rząd zablokował wypłatę 36 mld euro dla Polski. Chodzi o fundusze, które Unia Europejska ma przyznać Polsce w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Decyzja holenderskich posłów jest związana z ostatnim wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego.

"Holenderski parlament wezwał swój rząd do niewydawania zgody na 36 mld euro dla Polski z KPO w związku z wyrokiem TK. Krajowe plany odbudowy nawet jeśli otrzymają zielone światło Komisji Europejskiej, muszą być też zatwierdzone przez wszystkie pozostałe unijne stolice" - relacjonuje na Twitterze korespondentka Polsat News Dorota Bawołek. 

Sjoerd Sjoerdsma, holenderski poseł opublikował w mediach społecznościowych pismo w tej sprawie. Jak przyznał pięć holenderskich partii chce "podjęcia działań wobec polskiego rządu". 

"Wykonaliśmy wszystkie obowiązki" 

- Mam nadzieję, że w ramach walki politycznej, że w ramach starcia koncepcji Unii jako organizacji skupiającej kraje członkowskie, a tej innej koncepcji federacyjnej, czyli Unii jako swego rodzaju superpaństwa, KPO nie będzie brany na zakładnika – powiedział na antenie Polskiego Radia Radosław Fogiel, wicerzecznik PiS.

 

ZOBACZ: Sondaż: Polacy podzieleni w sprawie obaw, że wyrok TK oznacza początek polexitu

 

Zwrócił jednocześnie uwagę, że nie tylko Polska, ale też kilka innych krajów czeka na ostateczne zatwierdzenie planów.

 

- My wykonaliśmy wszystkie obowiązki, jakie nakładało na nas rozporządzenie dotyczące Funduszu Odbudowy i Odporności, wszystko jest uzgodnione z Komisją, więc tak naprawdę to jest kwestia, kiedy Komisja wykona swoją pracę i zaakceptuje ten plan. Nie ma żadnych przesłanek, żeby było inaczej – powiedział Fogiel.

 

- Liczymy, że zgodnie z przepisami prawa Komisja zaakceptuje KPO – oświadczył.

dsk / polsatnews.pl / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie