Sondaż: Polacy podzieleni w sprawie obaw, że wyrok TK oznacza początek polexitu

Polska
Sondaż: Polacy podzieleni w sprawie obaw, że wyrok TK oznacza początek polexitu
wikimedia/MateuszEs, Kpalion
Z sondażu wynika, że Polacy są prawie równo podzieleni w sprawie obaw, że czwartkowy wyrok TK, to początek polexitu.

Polacy są prawie równo podzieleni w sprawie obaw, że czwartkowy wyrok TK, to początek polexitu - wynika z sondażu przeprowadzonego dla poniedziałkowej "Rzeczpospolitej". Prawie 43 proc. wyraziło taką obawę, a nieco ponad 45 proc. było przeciwnego zdania.

W sondażu dla "Rz" zapytano m.in. o to, czy wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie wyższości prawa polskiego wobec prawa unijnego to początek polexitu.

 

ZOBACZ: Sondaż: czy PiS naprawdę dąży do polexitu?

 

19,7 proc. osób wybrało opcję "zdecydowanie się zgadzam", 23,2 proc. odpowiedziało "raczej się zgadzam", 18,1 proc. wybrało odpowiedź "raczej się nie zgadzam", a 27,2 proc. "zdecydowanie się nie zgadzam". 11,8 proc. pytanych zdecydowało się na odpowiedź "nie wiem, trudno powiedzieć".

 

"Z sondażu(...) wynika, że Polacy są prawie równo podzieleni w sprawie obaw, że czwartkowy wyrok TK, to początek polexitu. Obawiają się tego wyborcy KO i Lewicy, a w znikomym stopniu – głosujący na PiS" - konkluduje gazeta.

Czy Polska powinna się podporządkować?

W sondażu zapytano także, czy Polska powinna podporządkować się wyrokom Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE). "Tu w odpowiedziach widać wyraźną przewagę osób uznających jurysdykcję TSUE w Polsce" - czytamy.

 

ZOBACZ: Prezes PiS Jarosław Kaczyński: nie będzie żadnego polexitu

 

Na to pytanie 38,6 proc. osób odpowiedziało "zdecydowanie się zgadzam", 18,5 proc. odpowiedziało "raczej się zgadzam" (w sumie 57,1 proc. pozytywnych odpowiedzi).

 

Z kolei 5,9 proc. wybrało odpowiedź "raczej się nie zgadzam", a 29,3 proc. "zdecydowanie się nie zgadzam", co daje w sumie 35,2 proc. negatywnych odpowiedzi. Z kolei 7,7 proc. pytanych zdecydowało się na odpowiedź "nie wiem, trudno powiedzieć".

Pytanie o niezależność TK

Ankietowanym zadano także pytanie, które dotyczy składu TK. Ankietowanych zostali zapytani, czy zgadzają się ze stwierdzeniem, że "TK w składzie z Julią Przyłębską, Stanisławem Piotrowiczem i Krystyną Pawłowicz jest niezależny i może wypowiadać się w sprawie relacji pomiędzy prawem polskim i unijnym".

 

45,6 proc. zdecydowanie się z tym stwierdzeniem nie zgadza, 11,5 proc. "raczej się nie zgadza".

 

Według 22,2 proc. pytanych obecny TK "zdecydowanie" może się w tej sprawie wypowiadać, "raczej" zgadza się z tą opinią 8,1 proc. Z kolei 12,6 proc. pytanych zdecydowało się na odpowiedź "nie wiem, trudno powiedzieć

rsr/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie