Poznań. Zamordował żonę, spowodował wybuch kamienicy. Tomasz J. usłyszał prawomocny wyrok

Polska
Poznań. Zamordował żonę, spowodował wybuch kamienicy. Tomasz J. usłyszał prawomocny wyrok
Polsat News
Tomasz J. prawomocnie skazany na karę dożywotniego pozbawienia wolności m.in. za zabójstwo żony i spowodowanie wybuchu w kamienicy na Dębcu .

Tomasz J. prawomocnie skazany na karę dożywotniego pozbawienia wolności m.in. za zabójstwo żony i spowodowanie wybuchu w kamienicy na Dębcu – orzekł we wtorek Sąd Apelacyjny w Poznaniu.

W sierpniu ub. roku mężczyzna został nieprawomocnie skazany na dożywocie.

Sąd rozpatrzył apelację ws. Tomasza J.

Apelację złożyli obrońcy Tomasza J., oraz pełnomocnik oskarżycieli posiłkowych. We wtorek Sąd Apelacyjny w Poznaniu utrzymał w mocy wyrok Sądu Okręgowego. Orzeczenie jest prawomocne.

 

ZOBACZ: Mazowieckie. Czwórka małych dzieci "pod opieką" pijanej 35-latki - sprawą zajmie się sąd rodzinny

 

- Rozpoznawana sprawa z pewnością nie była typowa - podkreślił w uzasadnieniu wyroku sędzia Maciej Świergosz.

 

- Rzadko zdarza się, żeby jednemu sprawcy przypisano zabójstwo aż pięciu osób, a do tego usiłowanie zabójstwa 34 kolejnych. Ponadto, niewątpliwie też ewenementem na naszą skalę jest to, że w wyniku działania sprawcy doszło do wybuchu gazu i zawalenia kamienicy niemal w centrum Poznania - dodał.

Wybuch w centrum Poznania

4 marca 2018 r. wskutek wybuchu gazu zawaliła się część kamienicy na poznańskim Dębcu. Prokuratura ustaliła, że bezpośrednią przyczyną eksplozji było celowe odkręcenie przez Tomasza J. rury doprowadzającej gaz do kuchenki.

 

W ruinach znaleziono ciała pięciu osób; rannych zostało ponad 20 mieszkańców kamienicy.

 

Proces Tomasza J. rozpoczął się w listopadzie 2019 roku.

Zabił pięć osób, kilkadziesiąt zostało rannych

Prokuratura oskarżyła mężczyznę o zabójstwo żony, Beaty J., znieważenie jej zwłok, a także o zabójstwo czterech innych osób i usiłowanie zabójstwa 34 mieszkańców kamienicy poprzez doprowadzenie do wybuchu gazu.

 

ZOBACZ: Opoczno. Bliźniaczki rozdzielone przez sąd

 

Mężczyzna został też oskarżony o spowodowanie wypadku drogowego, w wyniku którego ciężkich obrażeń doznał jego syn Kacper.

 

W sierpniu 2020 roku Sąd Okręgowy w Poznaniu skazał Tomasza J. na karę dożywotniego pozbawienia wolności. O warunkowe przedterminowe zwolnienie może się ubiegać nie wcześniej niż po 30 latach.

 

Tomasza J. pozbawiono także praw publicznych na 10 lat. Wyrokiem sądu mężczyzna musi także zapłacić nawiązki i zadośćuczynienia m.in. swojemu synowi, a także rodzinom ofiar i mieszkańcom poszkodowanym wskutek wybuchu. 

 

zma / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie