Podano hasło XII Marszu Niepodległości - "Niepodległość nie na sprzedaż!"

Polska
Podano hasło XII Marszu Niepodległości - "Niepodległość nie na sprzedaż!"
Zdjęcie ilustracyjne/Polsat News

"Niepodległość nie na sprzedaż" - pod takim hasłem odbędzie w Warszawie 11 listopada Marsz Nieodległości - poinformował we wtorek prezes zarządu Stowarzyszenia Marsz Niepodległości Robert Bąkiewicz.

Robert Bąkiewicz podkreślił, że choć wiele pokoleń Polaków walczyło o niepodległość, to jednak i dziś sprawa obrony suwerenności państwa polskiego jest aktualna. W jego ocenie, udział w marszu ma być wyrazem tego, że Polacy są nadal za suwerennym i niepodległym państwem polskim.

"Tego dnia odstawiamy na bok wszystkie spory polityczne"

- Pokażmy, że jesteśmy za państwem, które czuje się częścią Europy, bo zawsze byliśmy w Europie, byliśmy Europejczykami i częścią cywilizacji łacińskiej - powiedział. - Żebyśmy to głośno, jako polscy patrioci 11 listopada pokazali na ulicach naszej stolicy - dodał.

 

- Tego dnia odstawiamy na bok wszystkie spory polityczne i wszystkie flagi Unii Europejskiej. Wspólnie będziemy manifestować pod jedną biało-czerwona flagą – oznajmił wiceprezes zarządu stowarzyszenia Witold Tumanowicz.

 

Jego zdaniem, "wszystkie rządy do tej pory miały do wyboru, albo pieniądze, albo niepodległość, zazwyczaj wybierały pieniądze i niestety niepodległość utracały, a pieniądze – co może się zaraz okazać – i tak traciły". - Dlatego my jasno mówimy: "Niepodległość nie na sprzedaż" - wyjaśnił .

 

Bąkiewicz odnosząc się do ubiegłorocznych wydarzeń podczas marszu 11 listopada powiedział: "Potępiamy wszelkie akty agresji, potępiamy wszystkie działania chuligańskie, potępiamy wszystkie akty niezgodne z prawem".

 

ZOBACZ: Marsz Niepodległości. Podpalono pracownię Stefana Okołowicza, znawcy sztuki Witkacego

 

 

Marsz Niepodległości, jako element świętowania obchodów Narodowego Święta Niepodległości oraz demonstracja przywiązania do polskiej tradycji i patriotyzmu, zainicjowały Młodzież Wszechpolska i Obóz Narodowo-Radykalny. Od 2011 organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Marsz Niepodległości.

Marsz Niepodległości 2020

W poprzednich latach w trakcie manifestacji 11 listopada wielokrotnie dochodziło do interwencji policji.

 

W 2020 roku grupa chuliganów zaatakowała przy rondzie de Gaulle'a policjantów; w stronę policjantów poleciały wówczas kamienie i race.

 

W trakcie demonstracji jeden z uczestników spowodował też pożar mieszkania przy ul. 3 Maja. 37-letni Piotr K. rzucał racą w kierunku balkonu innego mieszkania (na którym wisiała tęczowa flaga i baner Strajku Kobiet) jednak trafił w okna innego lokalu.

 

Zniszczył elewację lokalu, drzwi balkonowe i próg lokalu zajmowanego przez artystę Stefana Okołowicza, który miał tam swoją pracownię.

 
zma/Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie