Moderna może zarobić 20 mld dolarów za szczepionki. "Nie próbują udawać, że ratują świat"

Świat
Moderna może zarobić 20 mld dolarów za szczepionki. "Nie próbują udawać, że ratują świat"
PAP/EPA/DEDI SINUHAJI
Wartość rynkowa Moderny wzrosła w bieżącym roku niemal trzykrotnie do ponad 120 mld dolarów.

Moderna, której szczepionka wykazuje najwyższą skuteczność spośród preparatów chroniących przed Covid-19, w pogoni za zyskami dostarcza swój produkt prawie wyłącznie zamożnym państwom – donosi poniedziałkowy The New York Times.

Z danych firmy Airfinity, która monitoruje dostawy szczepionek przeciwko Covid-19 wynika, że Moderna przekazuje najzamożniejszym państwom świata znacznie więcej dawek swojego preparatu niż jakikolwiek inny producent.

 

ZOBACZ: UE. Dodatkowa dawka szczepionki BioNTech/Pfizer lub Moderna dla niektórych po co najmniej 28 dniach

 

Do krajów "o niskich dochodach” według klasyfikacji Banku Światowego Moderna wysłała jedynie 1 mln dawek szczepionki. Dla porównania Pfizer przekazał do tych państw 8,4 mln dawek, a Johnson&Johnson 25 mln swoich jednorazowych szczepionek.

 

Dr Ayoade Alakija, która współpracuje w ramach programu dostarczania szczepionek na Covid-19 państwom Unii Afrykańskiej powiedziała, że stosunek Moderny do zaopatrzenia Afryki w preparat wyraża się tak: "jesteśmy tutaj, aby zarabiać pieniądze. Natknęliśmy się na dobrą rzecz i nawet nie będziemy udawać, że próbujemy uratować świat".

Muszą zaakceptować wyższe ceny

Spośród garstki krajów o średnich dochodach, które osiągnęły porozumienie z Moderną w sprawie zakupu jej preparatu, żadne jeszcze nie otrzymało uzgodnionej dostawy.

 

ZOBACZ: Finlandia wstrzymuje szczepienia Moderną. U mężczyzn poniżej 30 lat

 

Minimum trzy musiały za to zaakceptować wyższe ceny niż Stany Zjednoczone i Unia Europejska.

 

Amerykański dziennik zauważa, że w odróżnieniu od Pfizera i Johnson&Johnson zajmujących się wyrobem i handlem innymi lekami i produktami medycznymi, Moderna wytwarza i sprzedaje tylko szczepionkę przeciw Covid-19.

"Maksymalizacja zwrotu"

Dr Tom Frieden, kierujący amerykańskim Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom, a zarazem komisarz Departamentu Zdrowia Stanu Nowy Jork skomentował zachowanie przedstawicieli Moderny słowami: "Zachowują się tak, jakby nie ponosili absolutnie żadnej odpowiedzialności poza maksymalizacją zwrotu z inwestycji".

 

Mimo zapewnień dyrektorów Moderny o czynieniu wszelkich starań, by zagwarantować jak najwyższe tempo produkcji szczepionek, Biały Dom jest "coraz bardziej sfrustrowany" uniemożliwieniem ochrony przed wirusem mieszkańcom uboższych państw – powiedziało NYT dwóch wysokich przedstawicieli amerykańskiej administracji.

 

W odpowiedzi na pytanie redakcji o to, jaką liczbę szczepionek udało się dotychczas Modernie skierować do uboższych państw, firma podała, że "obecnie podejmuje inwestycje w celu zwiększenia produkcji preparatu tak, by była w stanie dostarczyć miliard dawek do krajów o niskich dochodach w 2022". Zapowiedziała też otwarcie fabryki w Afryce, nie precyzując terminu.

Rozmowy z Bidenem

Kierownictwo Moderny rozmawiało z administracją prezydenta Bidena o sprzedaży tanich dawek rządowi federalnemu, który przekazałby je biedniejszym państwom. Pfizer już wcześniej wyraził zgodę na takie rozwiązanie. Dalsze negocjacje trwają – jak informuje kancelaria Białego Domu.

 

W piątkowym wywiadzie dyrektor generalny Moderny, Stephane Bankel, powiedział: "To smutne, że szczepionka jego firmy nie dotarła do większej liczby osób w biedniejszych krajach". Jak przyznał, sytuacja wymknęła mu się spod kontroli. Dodał, że sprawy przybrałyby dużo bardziej pozytywny obrót, gdyby doszło do współpracy z międzynarodowym programem COVAX na rzecz sprawiedliwego dostępu do przystępnych cenowo szczepionek. Aurelia Nguyen, urzędniczka reprezentująca COVAX zaprzeczyła, by jakakolwiek wina leżała po stronie COVAX.

 

Lista krajów rozczarowanych polityką Moderny i jej niewywiązywaniem się z terminowych dostaw szczepionek rośnie. Głośno o skutkach mówi m.in. Tunezja i Botswana. Niewiele rządów ujawniło, po jakich cenach dokonały zakupu u Moderny, co sprawia, że dalsze negocjacje kolejnych chętnych „toczą się po omacku”.

Trzykrotny wzrost wartości

Firma Moderna poinformowała, że swoje tegoroczne zyski z tytułu sprzedaży szczepionki na Covid-19 szacuje na minimum 20 mld dolarów w 2021 roku, co czyniłoby ten preparat jednym z najbardziej dochodowych produktów medycznych w historii.

 

Wartość rynkowa Moderny wzrosła w bieżącym roku niemal trzykrotnie do ponad 120 mld dolarów. Dwóch założycieli firmy i jeden z inwestorów zostali uwzględnieni na liście Forbesa wśród 400 najzamożniejszych osób w Stanach Zjednoczonych.

rsr/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie